December 5, 2022
Portali Shprehja

Tre ilaçe shtëpiake me rrikë për sinuset

Dhimbja e kokës është një shoqërues i shpeshtë i sinuseve të inflamuara, në të cilat as ilaçi më i fortë shpesh nuk ndihmon.

Me ditët e ftohta rikthehen hallet e të gjithë atyre që vuajnë nga inflamacionet e shpeshta të sinuseve. Infeksioni ndodh kur sinuset fryhen, duke parandaluar kullimin natyral, duke çuar në presion, dhimbje dhe vështirësi në frymëmarrje.

Natën, para se të shkoni në shtrat, vendosni një lugë rrënjë rrikë të grirë në një sobë të nxehtë. Mbuloni kokën me një peshqir të madh, përkuluni dhe thithni avullin. Përsëriteni këtë procedurë për të paktën 5 ditë, pa anashkaluar ditë.

Gjithashtu, merrni një rrikë të freskët, grijeni në rende dhe mbulojeni me uthull vere, më pas vendoseni në një shishe gjysmë pinte dhe mbylleni. Mbajeni përzierjen për 10 ditë në temperaturën e dhomës me tundje të herëpashershme. Pasi të kenë kaluar 10 ditët, disa herë në ditë nga gryka e hapur e shishes thithni avullin për 5 minuta.

Lyejeni një leckë në të njëjtin lëng dhe mbajeni gjatë natës në ballë ose në pjesën e pasme të kokës. Kjo terapi zgjat 5 ditë, e cila është e mjaftueshme që era e fortë dhe e fortë e rrikës në uthull të zgjidhë sinusitin dhe dhimbjen e pakëndshme të kokës.

Një nga zgjidhjet është që 50 gramë rrikë të grihen në rende, të vendosen në 5 decilitra ujë dhe të vlojnë. Më pas vendosni kokën mbi tenxhere, mbulojeni veten me një peshqir dhe thithni avullin. Ky ilaç duhet të hapë shumë shpejt sinuset tuaja.

.

Të Ngjajshme

Çfarë mund të blejë Kristiano Ronaldo me rrogën te klubi i ri

​Samiti i BE në Tiranë/ Këshilli Evropian zbardh temat e diskutimit dhe agjendën zyrtare

Mediat spanjolle: Ronaldo te Al-Nassr nga 1 janari

Leave a Comment