October 1, 2023
Portali Shprehja

Tre pika të ferrit në botë janë në ndikimin më të madh të tërmeteve: Cilat vende janë në rrezik?

Një tërmet me magnitudë 6.8 ka shkaktuar kërdi në Marok, ku numri i të vdekurve vazhdon të rritet ndërsa ekipet e shpëtimit gërmojnë njerëz të vdekur dhe të gjallë nga fshatrat që janë kthyer në rrënoja. Numri i të vdekurve nga tërmeti u rrit në 2,901, ndërsa numri i të plagosurve u dyfishua në 5,530, njoftoi televizioni shtetëror maroken. Një tërmet kaq i tmerrshëm nuk mund të parashikohej dhe këtu janë zonat që janë ende të ndjeshme ndaj tërmeteve shkatërruese si ai që goditi Marokun.

Cilët faktorë gjeologjikë kontribuan në tërmetin në Marok ?

Sipërfaqja e Tokës përbëhet nga disa pllaka tektonike, segmente të mëdha të shtresës së jashtme të planetit, që lëvizin kundër njëra-tjetrës. Kjo lëvizje është përgjegjëse për fenomene të ndryshme gjeologjike, si tërmetet, vullkanet dhe formimi i maleve dhe pellgjeve oqeanike.

Aktiviteti tektonik në Marok përfshin kryesisht konvergjencën e pllakave Euroaziatike dhe Nubiane (Afrikane). Pllaka Euroaziatike që shtyn Pllakën Nubiane është ajo që çoi në formimin e maleve të Atlasit, të cilat kalojnë nëpër Marok, Algjeri dhe Tunizi. Malet janë vendi ku ishte epiqendra e këtij tërmeti të fundit, raporton AP.

Aktualisht, përplasjet e pllakave shkaktojnë shkurtimin e maleve të Atlasit, gjë që shpjegon sizmicitetin e zonës. Ne e dimë këtë për shkak të të dhënave të matjes GPS, të cilat tregojnë se çdo vit ata afrohen me njëri-tjetrin me rreth një milimetër.

Ky shkurtim dhe ngjeshje shkakton atë që njihet si fërkim i jashtëzakonshëm midis pllakave. Këto defekte janë shkaku i mundshëm i këtij tërmeti. Shkencëtarët besojnë se këto gabime kanë qenë aktive për një kohë të gjatë, disa miliona vjet më parë.

Përveç kësaj, siç kanë theksuar studiues të ndryshëm, Malet e Atlasit të Lartë kanë një veçori gjeologjike unike ku shtresa më e jashtme dhe e fortë e Tokës, e quajtur litosferë, është më e hollë se zakonisht, e kombinuar me një ngritje të pazakontë të mantelit. Të gjitha këto veçori mund të kenë ndikuar në shfaqjen e këtij tërmeti me magnitudë të madhe.

Ku ndodhin tërmetet ?

Tërmetet ndodhin përgjatë skajeve të pllakave tektonike dhe linjave të thyerjes. Ekzistojnë tre zona kryesore në planetin tonë që janë më të prirura ndaj tërmeteve. Unaza e zjarrit e Paqësorit është një brez që regjistron 81 nga tërmetet më të mëdha në botë.

Shtatëmbëdhjetë për qind e tërmeteve në botë ndodhin në brezin Alpidis. Ridge Mid-Atlantic është gjithashtu shumë i prekshëm nga tërmetet, raporton World Atlas. Tërmetet mund të godasin çdo vend në Tokë në çdo kohë. Megjithatë, disa pjesë të Tokës janë më të prirura ndaj tërmeteve se të tjerat.

Tërmetet janë të zakonshme në vendet në Tokë ku takohen pllakat oqeanike ose kontinentale, ose në skajet e pllakave oqeanike dhe kontinentale. Pa hyrë në terma të rënda gjeologjike, thënë thjesht, shtresa më e jashtme e planetit tonë ose korja e Tokës përbëhet nga disa pjesë të pllakave që lidhen me njëra-tjetrën.

Këto pllaka mund të formojnë fundin e oqeanit ose sipërfaqen e tokës. Pllakat janë subjekt i lëvizjeve që fillojnë në shtresën e mantelit të Tokës nën koren e Tokës. Lëvizje të tilla mund të bëjnë që pllakat të rrëshqasin njëra mbi tjetrën ose të largohen nga njëra-tjetra dhe më pas të përplasen me forcë të madhe. Lëvizje të tilla të kores së Tokës çojnë në tërmete.

Unaza e zjarrit e Paqësorit është brezi që regjistron 81 për qind të tërmeteve më të mëdha në botë. Rripi shtrihet nga Kili në veri përgjatë bregut të Paqësorit të Amerikës së Jugut, Amerikës Qendrore deri në Meksikë në Amerikën e Veriut. Rripi shtrihet më tej në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara në pjesët jugore të Alaskës dhe më tej përfshin Ishujt Aleutian në Oqeanin Paqësor.

Japonia, Arkipelagu i Filipineve, Guinea e Re, Ishujt Jugperëndimor të Paqësorit dhe Zelanda e Re janë gjithashtu pjesë e këtij brezi tërmetesh. Prania e maleve dhe vullkaneve të rinj, në rritje, llogore të thella oqeanike, skajet e pllakave tektonike dhe struktura të tjera tektonikisht aktive e bëjnë Unazën e Zjarrit të Paqësorit kaq të prirur ndaj tërmeteve.

I dyti është brezi Alpidia. Në këtë brez ndodhin 17 për qind e tërmeteve në botë. Ai shtrihet nga ishujt indonezianë të Java dhe Sumatra në Azinë Juglindore përmes rajonit Himalayan të nënkontinentit Indian përmes Azisë Qendrore deri në Detin Mesdhe dhe Oqeanin Atlantik.

Ridge Mid-Atlantic ndodhet në fund të Oqeanit Atlantik. Ai ndan pllakat euroaziatike dhe të Amerikës së Veriut në Oqeanin Atlantik të Veriut dhe pllakat kontinentale të Amerikës së Jugut dhe Afrikës në Oqeanin Atlantik të Jugut. Për shkak se ky brez është i përfshirë në një shkallë të lartë të aktivitetit tektonik, ai është gjithashtu shumë i prekshëm nga tërmetet.

.

Të Ngjajshme

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

admin

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

admin

Zjarr në një klub nate në Spanjë, të paktën 9 të vdekur

Leave a Comment