October 1, 2023
Portali Shprehja

Tre simptoma të dhimbjes së shpinës që mund të jenë shenjë e kancerit të kockave

Edhe pse dhimbja e shpinës është një ankesë e zakonshme dhe shpesh nuk lidhet me kancerin e kockave, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për shenjat që mund të tregojnë këtë gjendje.

Kanceri i kockave, si çdo kancer tjetër, është i rëndësishëm për t’u zbuluar herët për të rritur shanset për një kurë.

Simptomat më të zakonshme të kancerit të kockave janë dhimbja e vazhdueshme e kockave, ënjtja dhe ndjeshmëria, frakturat e pashpjegueshme dhe diapazoni i kufizuar i lëvizjes (ndoshta i shkaktuar nga një tumor afër artikulacionit).

Dhimbja e shpinës, veçanërisht në pjesën e poshtme të shpinës, është shumë e zakonshme. Por nëse dhimbja është e vazhdueshme ose shoqërohet me shenja të tjera shqetësuese, ia vlen të vizitoni një mjek.

Ka tre tregues që dikush me dhimbje shpine duhet të marrë parasysh kur dyshon për kancer të kockave.

Dhimbje e vazhdueshme dhe e pashpjegueshme

Nëse keni dhimbje të vazhdueshme dhe të forta të shpinës që nuk largohen as pas pushimit apo marrjes së ilaçeve, kjo është një shenjë dyshimi.

Dhimbje e lokalizuar

Dhimbja e kancerit të kockave shpesh lokalizohet në një zonë specifike të shtyllës kurrizore ose në një kockë specifike.

Dhimbje që shfaqet gjatë natës

Dhimbja nga kanceri i kockave mund të jetë më e theksuar gjatë natës ose gjatë periudhave të aktivitetit fizik.

Sipas këshillës së mjekut, kanceri i kockave zakonisht do të ketë disa simptoma të tjera si ënjtje, ndjeshmëri ose një gungë të dukshme pranë vendit të dhimbjes. Nëse keni një histori personale të kancerit ose një histori familjare të kancerit të kockave, mund të jeni në rrezik më të lartë.

Kanceri i kockave mund të ndodhë në çdo moshë, por më shpesh diagnostikohet te fëmijët dhe të rinjtë.

.

Të Ngjajshme

Dua Lipa në filmin kinematografik, sëbashku me John Cena

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

admin

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Leave a Comment