February 8, 2023
Portali Shprehja

Tronditet qeveria e Zelenskyt, japin dorëheqjen dy zëvendësministra

Dy zëvendësministra kanë dhënë dorëheqjen nga Ministria e Zhvillimit të Komuniteteve dhe Territoreve të Ukrainës si pjesë e një largimi të gjerë të zyrtarëve të lartë nga qeveria.

Këto lëvizje sipas tyre janë të lidhura me atë që ata e quajnë një goditje ndaj korrupsionit nga Presidenti Volodymyr Zelensky.
Vyacheslav Negoda dhe Ivan Lukerya të dy konfirmuan lëvizjet në faqet e tyre në Facebook.
Kujtojmë se, gjatë ditës së sotme Zëvendësprokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Oleksiy Symonenko, u shkarkua nga posti i tij.
Deklarata që njoftonte largimin e tij nuk jepte asnjë arsye për vendimin, por tha se kishte qenë “sipas dëshirës së tij”.

Të Ngjajshme

Kamberi: S’mund të ketë standarde të veçanta vetëm për pakicën ‘hyjnore’ në Kosovë

admin

Hapet konkursi për tre stadiumet në Durrës, Vlorë dhe Korçë, Rama: Do t’i kthejmë në qendra të reja qytetesh

admin

Hill: Asociacioni mund të formohet deri në verë

admin

Leave a Comment