December 3, 2022
Portali Shprehja

Trump apo DeSantis?

Zgjedhjet e fundit në SHBA kanë zbehur pak rolin e ish-presidentit Donald Trump, i cili po rrezikohet republikani Ron Desantila.

Sipas anketimit të parë (yougov.com), republikanët amerikanë janë të ndarë lidhur kandidatin e tyre për president në 2024.

DeSantis: 41%
Trump: 39%
Asnjërin: 8%
Nuk e di: 22%

Se DeSantis është duke konsideruar garën për Shtëpinë e Bardhë, është sekret i hapur tash e sa muaj, ndonëse ai nuk flet kurrë publikisht për këtë.

Trump ka lënë të kuptohet se mund të shpallë kandidaturën e tij më 15 nëntor. Në mitingje, ai është tallur me DeSantisin, duke thënë se guvernatori nuk do të ishte një garues i fortë për nominimin e Partisë Republikane.

David Jolly, ish-kongresist republikan nga Florida, ka thënë se pret që DeSantis të japë së shpejti shenja për ambiciet e tij presidenciale.(INA)

Të Ngjajshme

Gjendja shëndetësore e Putinit përkeqësohet, presidenti rus rrëzohet nga shkallët

admin

Berisha: Nuk ka Samit pa protestë, do të ndjekim shembullin e Europës

admin

Ndalohet futja e flamujve të Kosovës dhe Shqipërisë në ndeshjen e Zvicrës

admin

Leave a Comment