December 2, 2020
Portali Shprehja

Trump: E munda koronavirusin | Iliria News Agency

Më shumë se një javë pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, Presidenti i amerikan Donald Trump tha të dielën se ishte “në gjendje shumë të mirë” dhe tha se nuk po merrte më asnjë ilaç.

“Unë e munda këtë virus të çmendur dhe të tmerrshëm të Kinës”, tha zoti Trump në një intervistë telefonike në emisionin “Sunday Morning Futures” të kanal televiziv “Fox News Channel”.

“Duket se kam imunitet, mbase për një kohë e gjatë, ose një kohë e shkurtër, mbase përgjithmonë “.Trump tha se ai kishte një “shtresë mbrojtëse” pasi u trajtua me disa ilaçe gjatë një qëndrimi katër-ditor në spital dhe pas kthimit në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar.

Por ai nuk u pyet nga intervistuesja Maria Bartiromo nëse ka marrë një rezultat neagtiv për virusin, i cili deri tani ka shkaktuar vdekjen e rreth 214,599 njerëzve në Shtetet e Bashkuara dhe ka infektuar më shumë se 7.7 milion amerikanë.

Pak kohë pas intervistës televizive, Trump tha në Twitter se ai kishte marrë “një konfirmim përfundimtar dhe të plotë nga mjekët e Shtëpisë së Bardhë dje”, duke shtuar, “Kjo do të thotë që nuk mund ta marr (imun) dhe nuk mund ta transmetoj.

”Twitter e shoqëroi postimin me paralajmërimin se mund të përmbante informacion të pasaktë.Mjeku i Shtëpisë së Bardhë, Dr. Sean Conley tha të shtunën në mbrëmje se presidenti nuk paraqet më rrezik për ta transmetuar virusin tek të tjerët, sipas rezultateve të një testi për COVID-19 të shtunën në mëngjes.

Sipas standardeve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), thuhet në deklaratën e Dr. Conley-t, presidenti mund të ndalë në mënyrë të sigurt izolimin nga të tjerët.

Dr. Conley tha se zoti Trump nuk ka pasur temperaturë për “mbi 24 orë” dhe pas testeve diagnostike, “nuk ka më prova të shumëzimit aktiv të virusit”. Por ende nuk dihet kur presidenti Trump rezultoi për herë të fundit negativ para se të bëhej publike në orët e para të 2 tetorit se kishte rezultuar pozitiv. Ky informacion, të cilin Shtëpia e Bardhë ka refuzuar ta zbulojë, do të ishte i vlefshëm për të ditur se për sa kohë presidenti mund ta transmetonte virusin dhe në çfarë aktivitetesh kishte marrë pjesë gjatë asaj kohe./VOA

Të Ngjajshme

Deputeti i VV-së i kërkon Zemajt që urgjentisht të lejohet lëvizja e lirë

admin

Sulmi në Gjermani, shkon në 5 numri i viktimave

admin

Kroaci/ Gjoba të rënda për shkelje të masave antiCOVID-19

admin

Leave a Comment