June 22, 2021
Portali Shprehja

Turizmi/ Mali i Zi lehtëson masat, asnjë kusht për të hyrë në vend – Iliria News Agency

Shqipëria është mes vendeve që Mali i Zi parashikon të përfshijë në lehtësimin e masave, duke mos pasur asnjë kusht për të hyrë në vendin e tij.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua, kjo vlen për të gjithë qytetarët e BE, dhe nga Izraeli dhe kjo është vendosur në mbledhjen e qeverisë këtë të premte. Kjo vjen përpara sezonit turistik.

Xinhua citon ministren e Shëndetësisë, Jelena Borvinic Bojovic, të ketë thënë se përveç shtetasve të Serbisë, Kroacisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë, udhëtarët nga BE dhe Izraeli do të kenë gjithashtu të drejtën për hyrje jo të kushtëzuar.

Për më tepër, dasmat, mbrëmjet e maturës dhe festime të tjera me deri në 50 të ftuar lejohen edhe një herë, ndërsa baret dhe restorantet mund të punojnë nga ora 7 e mëngjesit deri në mesnatë. Po kështu, grupe me deri në 50 persona mund të marrin pjesë në ekskursione.

Masat parandaluese të tilla si mbajtja e maskave të fytyrës, dezinfektimi dhe higjiena mbeten të vlefshme, ndërsa fushata e vaksinimit vazhdon.

Ministrja i tha televizionit kombëtar RTCG se 20 përqind e të rriturve të vendit janë plotësisht të imunizuar kundër koronavirusit.

Të dhënat zyrtare tregojnë se që nga 4 maji kur filloi imunizimi masiv, 234,278 doza vaksinash janë administruar në vend me një popullsi prej rreth 600,000.

Në 24 orët e kaluara, vendi regjistroi 41 raste të lidhura me COVID-19 dhe katër vdekje.

Që nga fillimi i pandemisë, 99,758 infeksione dhe 1,591 vdekje janë konfirmuar në Malin e Zi. Numri i rasteve aktive në Malin e Zi është në rënie të vazhdueshme që nga mesi i marsit të këtij viti.

Të Ngjajshme

Italia heq maskat në ambientet e hapura nga 28 qershori – Iliria News Agency

admin

Tërmet i fortë me magnitudë 5.7 në Greqi, ja ku ishte epiqendra – Iliria News Agency

admin

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment