May 28, 2023
Portali Shprehja

Turizmi në hapësirë: Një darkë me yje në hapësirë ​​për 130,000 dollarë

Nëse kompania “Zefalto” ia del mbanë në idenë e saj, vitin e ardhshëm do të jetë e mundur të shijoni një vakt me një “Yll Michelin” në buzë të hapësirës., shkruan “CNN” .

Kompania e turizmit hapësinor Zefalto , e themeluar nga ish-kontrolluesi i trafikut ajror Vincent Fare Destyes , aktualisht po ofron bileta para-shitëse për udhëtimet e ardhshme në një kapsulë nën presion, të quajtur Celeste .

Kjo kapsulë duhet të ngrihet në një lartësi prej 25 kilometrash dhe që do t’u japë të ftuarve mundësinë të admirojnë pamjen e planetit tonë dhe yjeve. Ndërsa shijojnë pamjen, pasagjerëve do t’u shërbehet verë e mirë dhe do të hahet me stil.

Biletat e rezervuara kushtojnë 11,000 dollarë dhe u japin klientëve mundësinë të rezervojnë një vend kur biletat dalin në shitje. Në përgjithësi, një udhëtim në kapsulën Celeste do t’ju kushtojë rreth 130,000 dollarë . Vendet për fluturimet e para nga fundi i vitit 2024 deri në mesin e vitit 2025 tashmë janë blerë.

“Celeste” do të jetë në gjendje të transportojë gjashtë pasagjerë dhe dy pilotë në lartësinë maksimale në vetëm 90 minuta, me një shpejtësi prej katër metrash në sekondë. Kapsula do të qëndrojë më pas mbi Tokë për tre orë – kohë e mjaftueshme për të shijuar një vakt me shumë pjata dhe disa gota verë të mirë franceze.

.

Të Ngjajshme

Grupi parlamentar i ASH-së i reagon Bilall Kasamit: Nga ju dalin vetëm mesazhe përçarëse

Toka ka marrë “mesazhin e parë nga alienët”: Shkencëtarët pajtohen – “Na ndihmoni ta deshifrojmë”!

“Bye, bye, bye Kemal” Erdogan shpall fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi

Leave a Comment