Turqia: Do të përdorim forcën kundër atyre që nuk respektojnë armëpushimin në Idleb

Turqia kërcënoi sot se do të godiste xhihadistët në Idleb, në Siri nëse ata nuk respektojnë një armëpushim që synon t’i japë fund luftimeve në këtë provincë rebele, pas kritikave të ashpra të Moskës kundër Ankarasë.

“Do të përdorim forcën në Idleb kundër atyre që nuk respektojnë armëpushimin duke përfshirë këtu radikalët”, deklaroi ministri turk i Brendshëm Hulusi Akar.

“Ne do të dërgojmë trupa shtesë për të rivendosur armëpushimin dhe për t’u siguruar që ai nuk do të shkelet”, shtoi Akar.

Turqia dhe Rusia që ndërmorën një proces që synonte fundin e luftimeve në Idleb, kanë njoftuar herë pas here armëpushime në këtë provincë në veriperëndim të Sirisë, por ai nuk është mbajtur.

.

Të ngjajshme

Banorët e Shalës së Bajgorës protestojnë për punësimet në “Trepçë”

shprehja

Kazakistan, 10 viktima pas përleshjeve etnike kazake dhe një pakice myslimane

shprehja

Negociatat, Merkel: Shpresojmë që në mars të marrim rezultatet që duam

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë