May 26, 2022
Portali Shprehja

Turqia është gati të evakuojë ushtarët e Azovstalit

Turqia është më se e gatshme që të dërgojë një anije shpëtimi për të gjithë të mbeturit në fabrikën e çelikut të Mariupolit, Azovstal.

Tact Watches

Qofshin civilë apo ushtarë, Ankaraja zyrtare është e gatshme të ndërmarrë një operacion evakuimi.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi për shtyp i Presidencës turke, Ibrahim Kalin.

Rrethimi i Mariupolit vijon tashmë prej muajsh nga ana e ushtarëve rusë, ku i vetmi vend i padepërtuar është pikërisht uzina e Azovstalit.

Një numër i lartë civilësh është evakuuar ditët e shkuara nga Mariupoli, por mendohet se ende ka persona të bllokuar në fabrikë, përtej ushtarëve azov, të cilët është e sigurt se ndodhen aty.

Pikërisht kjo vendodhje është kthyer edhe ndër më të rëndësishmet, për shkak të rëndësisë strategjike që mbart.

Mariupoli ka një ndër portet jugore më të rëndësishme krahas atij të Odessas. Teksa, lidhja që qyteti i bën Krimesë me Ukrainën lindore, i jep edhe më shumë vlerë për rusët.

.

Të Ngjajshme

Kur u krijua kopshti i parë zoologjik në botë?

Mëngjesi i shpejtë: Omëletë në një bukë baguette

SHBA, BE dhe Britania e Madhe mbështesin hetimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Leave a Comment