December 3, 2022
Portali Shprehja

“U përlyve dhe ti…” Për faj të Beckham, një komedian anglez grisi më shumë se 11 000 euro në sharrë druri…

Nuk e dimë saktësisht shumën që David Beckham mblodhi nga komiteti organizativ i Kupës së Botës në Katar për të veshur rrobat me shkëlqim dhe të qeshur të ambasadorit para botës së turneut të organizuar nga vendi i Lindjes së Mesme, por edhe nëse shuma ishte shumë më pak se sa u përfol, do të ishte ende një shumë monstruoze.

Ish-kampioni 47-vjeçar i Manchester United, Real Madrid dhe Milan do të ishte punësuar nga emirët për 150 milionë paund, ose 173 milionë me kursin e euros: nëse çdo njeri ka një çmim, ai i Spice Boy është definitivisht jashtë tregut për këdo tjetër që nuk është sundimtari i një prej shteteve më të pasura në botë.

Dhe kështu ish-kapiteni i Anglisë injoroi të gjithë zërat që i kërkonin të mos pranonte të ishte një instrument i propagandës së Katarit në operacionin gjigant të larjes sportive të zhvilluar nga vendi arab në vitet e fundit pa kursyer asnjë shpenzim dhe futi në xhepin e tij paratë e emirëve.

Beckham ishte sot në tribunë në stadiumin Khalifa International në Doha, duke performuar vetë me rastin e ndeshjes debutuese të Anglisë kundër Iranit. Ditët e fundit ai ka qenë në kryeqytetin e Katarit duke shpërndarë selfie dhe autografe për përdorim dhe konsum jo vetëm të fansave, por mbi të gjitha mediave dhe opinionit publik botëror. Të enjten e kaluar, në një video-mesazh për një festival të të rinjve në Doha, ai tha se Kupa e Botës do të ishte një platformë për përparim, gjithëpërfshirje dhe tolerancë.

Shkurtimisht, mesazhi që duam të përcjellim është se nuk ka asnjë të vërtetë të injektuar, atë të Katarit të shëmtuar dhe të keq për shkak të kufizimit sistematik të të drejtave të njeriut, por mund të bëhet një tjetër rrëfim i historisë. Një mesazh aq më i fuqishëm, aq më i ‘pa dyshuar’ dhe më i besueshëm janë ambasadorët e vendosur në listën e pagave të emiratit: njerëz me një imazh të pastër si Beckham, por edhe si Morgan Freeman, një njeri i shquar dhe i përkushtuar në mënyrë civile, që befasoi shumë ( dhe u kritikua shumë) me pjesëmarrjen e tij në ceremoninë e inaugurimit, padyshim edhe në atë rast i paguar shumë.

Dikush u përpoq të ndryshonte mendjen e Becks deri në minutën e fundit, si komediani Joe Lycett – një fytyrë shumë e famshme në Angli – i cili e sfidoi publikisht javën e kaluar me një mesazh në kanalet e tij sociale. Prandaj Lycett ka ftuar ish-lojtarin e Tre Luanëve të tërhiqet nga roli i tij si ambasador i Kupës së Botës në Katar, përndryshe duke premtuar se do të shkatërrojë 10 mijë paund (mbi 11 mijë euro me kursin e këmbimit) në transmetim të drejtpërdrejtë.

“Nëse i jepni fund marrëdhënies tuaj me Katarin – tha komediani dhe prezantuesi në mesazhin e tij video që u pa nga miliona njerëz – unë do të dhuroj 10,000 £ nga paratë e mia për bamirësi që mbështesin njerëzit në futboll”.  Lajmi i ktheses nuk erdhi: Beckham e injoroi mesazhin dhe vazhdoi të buzëqeshte për punëdhënësit e tij bujarë nga Katari.

Në atë moment Lycett e mbajti premtimin e tij dhe dje në orën e shpallur ai i grisi paratë live, duke i hedhur në një grirëse i veshur me një pallto me ngjyra ylberi dhe pa thënë asnjë fjalë. Një gjest me ndikim të madh që është vlerësuar nga shumë në rrjetet sociale, ndërkohë që mijëra kilometra larg Beckham-it ndoshta sapo do të ketë ngritur supet, përpara se të vazhdojë turin e tij të pafund promovues që zgjat prej muajsh.

Ish-mesfushori i Anglisë finalizoi marrëveshjen për të marrë rolin e ambasadorit pikërisht një vit më parë. Në fund të fundit, marrëdhëniet midis Beckham dhe autoriteteve të Katarit ishin tashmë të shkëlqyera dhe të konsoliduara, përmes miqësisë personale të lojtarit me Nasser Al-Khelaifi, president i asaj PSG në të cilën ai kishte përfunduar karrierën e tij në vitin 2013, kur Kupa e Botës tashmë kishte përfunduar. caktuar në vendin arab për tre vjet.

BEKCHAM NE KATAR – VIDEO

“Unë mendoj se të gjithë, lojtarët dhe tifozët, duan një Kupë Bote me ambiente të mëdha të sigurta, hotele të mëdha dhe kulturë të madhe, dhe kjo është ajo që po bën Katari,” tha ai më vonë në 2019. Të bëhesh sanduiçi i emirëve ishte përfundimi i natyrshëm i kësaj. shëmbëlltyrë, me gjithë respektin e duhur për ata që mendonin se dikush si Beckham nuk do ta vinte kurrë fytyrën e tij në shërbim të një regjimi kaq të diskutueshëm.

.

Të Ngjajshme

Cavani i xhindosur pas eliminimit të Uruguait nga Kupa e Botës: ia nxjerr inatin monitorit të VAR (PAMJET)

admin

U tha se iu rebelua trajnerit Santos, Cristiano Ronaldo reagon publikisht! “Gënjeshtër, ja me cilin e kisha…”

admin

Shaqiri plas shishen në tokë, donte të luante 90 minuta ndaj Serbisë – FOTOT

admin

Leave a Comment