U raportua se në Kinë është perhapur një virus I ri, por çfarë është hantavirusi dhe a duhet të kemi frikë

Në media sot është publikuar një lajm se në Kinë ka vdekur një person nga një virus tjetër që ka filluar të përhaopet atje me emrin hantavirus, shkruan Periskopi.

Por çfarë është hantavirusi dhe a duhet të kemi frikë?

Hantavirusi është sëmundje që ekziston tash e një kohë dhe është shumë e rrallë. Ajo që duhet të na qetësojë është se ky virus nuk përhapet nga njeriu në njëri.

Sëmundja merret nëse keni kontakt me urinën, mbetjet apo pështymën e brejtësve.

Prandaj, nuk ka vend aspak për panik

Shpërndaje në:

Të ngjajshme

​Para 13 vitesh, Ahtisaari dorëzoi raportin për pavarësinë e Kosovës

shprehja

Premtime të reja për rrugën Qafthanë-Strugë

shprehja

Parlamenti skocez miraton vendimin për dhënien falas të produkteve sanitare për të gjitha gratë

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë