November 26, 2022
Portali Shprehja

U shpërbë mbi Paqësor, cilat qytete greke rrezikoheshin të goditeshin nga raketa kineze

Disa qytete greke duket se kanë qenë në zonën e rrëzimit të raketës kineze Long March 5B, e cila ngritur alarmin në disa vende pasi askush nuk e dinte se ku do të binte dhe përfundimisht u shpërbë mbi Paqësor.

Më konkretisht, një “junk” i madh hapësinor kinez me peshë 23 tonë dhe lartësi të një ndërtese 10-katëshe, pjesë e një rakete Long March 5B, po rrotullohej si një ruletë ruse rreth Tokës, por askush nuk e dinte  saktësisht se ku do të binte.

Pjesa specifike e raketës u shpërbë  mbi Paqësorin Jugor mesditën e së premtes, siç konfirmohet nga Agjencia e Vëzhgimit dhe Monitorimit të Hapësirës së Bashkimit Evropian, duke i dhënë fund shqetësimit që ishte shkaktuar në disa vende.

Në fakt, sipas një dokumenti të cituar nga pelop.gr, në Greqi ka pasur zona që kanë qenë të rrezikuara nga rrëzimi i pjesëve të raketës, edhe pse me një probabilitet të vogël.

“Një raketë hapësinore kineze pritet të hyjë në mënyrë të pakontrolluar në atmosferën e Tokës në orët e ardhshme dhe fragmentet e saj me një probabilitet të vogël mund të bien në rajonet e Peloponezit Verior, Jonit dhe Greqisë Perëndimore”.

Në një komunikim që gazeta “Peloponnisos” pati me komandantin e Ministrisë së 6-të të Mbrojtjes, Yannis Karvelis, ai tha se ajo që rekomandohej ishte vëmendja dhe gatishmëria për ekzistencën e fragmenteve në zonat ku, sipas përllogaritjeve, pjesët e raketës hapësinore do të binin.

.

Të Ngjajshme

Rusët bombardojnë qytetin industrial të Ukrainës, të paktën 13 të plagosur, mes tyre një adoleshent

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

KATAR/ Shpërthen zjarri pranë stadiumit ku do të luhet Argjentinë-Meksikë

Leave a Comment