January 23, 2022
Portali Shprehja

U zgjua nga koma pas 12 vitesh, ajo çfarë iu tregoi prindërve i la “pa mend” të gjithë shpërthyen në lot

Në janar 1988, 12-vjeçari Martin Pistorius u sëmur në mënyrë të pashpjegueshme. Fillimisht ai humbi zërin dhe pushoi së ngrëni. Më pas e zuri gjumi vazhdimisht dhe iu ndërpre kontakti me njerëzit, transmeton lajmi.net.

Mjekët ishin në mëdyshje. Në muajin e tetëmbëdhjetë ai ishte tashmë memec dhe në karrige me rrota. Prindërve të Martinit iu tha se ai kishte një sëmundje të panjohur degjenerative që do ta linte me mendjen e një foshnjeje dhe se do të ishte më pak se dy vjeç. Kjo ishte një goditje e rëndë për familjen, por ata u përpoqën të mos e humbnin shpirtin.

Tact Watches

Martini u transferua në qendrat e kujdesit për fëmijët me aftësi të kufizuara të rënda. Stresi dhe dhimbja ndikuan deri në themel marrëdhëniet e prindërve dhe familjes së tij. Fëmija i tyre ishte zhdukur, ose kështu mendonin ata. Ajo që fatkeqësisht do të kishte qenë fundi për shumë nga foshnjat tona, nuk ishte kështu për Martinin. Fati i kishte rezervuar një surprizë shumë të veçantë, të cilën do ta mësojmë më poshtë…

Kjo është historia mallëngjyese e kthimit në jetë të një djali përmes fuqisë së dashurisë dhe besimit. Ju mund të shihni qëndrueshmërinë e prindërve, pasojat e një diagnoze të gabuar, abuzimin nga duart e kujdestarëve mizorë dhe kohëzgjatjen e paimagjinueshme të vigjilencës mendore të Martinit të tradhtuar nga trupi i tij i pajetë. Për 12 vite të gjata, Martini mbeti i bllokuar brenda trupit të tij. Ai beson se u zgjua kur ishte 15 vjeç. Në atë çast ai dëgjoi nënën e tij të thoshte se do të donte që djali i saj të kishte vdekur.

Ajo që ndodhi më pas ka mbetur në retinën e familjes së tij: Martini u zgjua papritmas dhe i tregoi familjes së tij se kishte qenë i vetëdijshëm gjatë 12 viteve që kishte qenë në koma. Ai me të vërtetë ndjeu gjithçka rreth tij, por trupi i tij nuk u përgjigjej impulseve.

Sot shohim një jetë të rikuperuar, madje ai ka krijuar një kompani dhe ka gjetur një dashuri të re, e gjitha nga një karrige me rrota. Dalja e Martinit nga errësira e tij na fton të festojmë jetën tonë dhe të luftojmë për një jetë më të mirë për të tjerët. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Keni problem ti thani rrobat gjatë dimrit? Kjo është zgjidhja për ju

admin

Ky është njeriu që ka bërë më së shumti ‘pompa’ me gishtërinjë

admin

E rrallë: Shkretëtira e Saharasë mbulohet nga bora

admin

Leave a Comment