December 3, 2022
Portali Shprehja

Ukraina kërkoi dronë të avancuar, por Pentagni refuzoi: SHBA druhej se do të përshkallëzonte konfliktin

Administrata Biden ka refuzuar të dorëzojë dronët e avancuar në Ukrainë, sipas një raporti nga Wall Street Journal.

Ukraina kishte kërkuar armët për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë, por Pentagoni refuzoi.

Zyrtarët amerikanë thuhet se ishin të shqetësuar se sigurimi i dronëve mund të përshkallëzonte konfliktin dhe të sinjalizonte se Amerika po furnizonte armë në gjendje të synojnë pozicionet brenda Rusisë.

Zyrtarët perëndimorë kanë refuzuar të përfshihen drejtpërdrejt në konflikt për të shmangur një luftë të plotë me Rusinë.

Javën e kaluar, SHBA njoftoi një ndihmë ushtarake shtesë prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën.

Kjo përfshinte rinovimin e tankeve dhe raketave T-72 për sistemet e mbrojtjes ajrore HAWK.

.

Të Ngjajshme

Pushteti lavdërohet për ulje të çmimeve, por situata nëpër dyqane është krejt ndryshe

Taravari: S’kemi ftesë për hyrje në Qeveri

Alarm në Britani, katër fëmijë humbën jetën nga bakteri brenda pak ditësh

Leave a Comment