June 3, 2023
Portali Shprehja

Ukraina paralajmëron se një sulm mbi centralin bërthamor mund të jetë i barabartë me ‘përdorimin e një bombe atomike’

Ukraina paralajmëroi se sulmet ruse kundër një termocentrali bërthamor mund të barazohen me ”përdorimin e një bombe atomike” pasi granatimet ruse shkaktuan dëmtime në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (NPP) të premten.

Sipas mediave të huaja, Rusia nisi pushtimin e saj në vendin e Evropës Lindore në fund të shkurtit, duke pretenduar se ishte për të “çliruar” rajonin separatist të Donbasit dhe për të çliruar qeverinë ukrainase nga nazistët – edhe pse presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është hebre.

Më shumë se pesë muaj pas luftës, mbrojtja ukrainase më e fortë se sa pritej, ka detyruar që luftimet të përqendrohen në Ukrainën Lindore, e cila është vendi i objektit më të madh bërthamor të Evropës, NPP Zaporizhzhia.

Shqetësimet që ushtria ruse mund të shkaktojë dëme në termocentral, duke rritur kështu rrezikun e një krize bërthamore, kanë vazhduar që nga marsi, kur trupat e Moskës kapën centralin dhe filluan granatimet.

Por këto shqetësime u rikthyen të premten kur trupat dyshohet se hapën përsëri zjarr ndaj uzinës.

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës lëshoi një deklaratë të premten duke dënuar të shtënat e supozuara, duke paralajmëruar se çdo veprim i ndërmarrë kundër uzinës mund të ketë efekte potencialisht shkatërruese.

“Pasojat e mundshme të goditjes së një reaktori operativ janë ekuivalente me përdorimin e një bombe atomike”, shkroi ministria, duke shtuar se Rusia zhvendosi kamionë ushtarakë dhe SUV të mbushura me armë në central në fillim të këtij muaji.

Sulmet çuan gjithashtu në një rrezik të rrjedhjes së hidrogjenit, “spërkatjes” së substancave radioaktive dhe një rreziku të lartë zjarri, tha kompania.

Presidenti Zelensky theksoi në një fjalim kombëtar se çdo bombardim i objektit është një “krim i hapur, i pacipë” dhe se “Rusia duhet të mbajë përgjegjësi për vetë faktin e krijimit të një kërcënimi ndaj termocentralit bërthamor”.

.

Të Ngjajshme

Protestuesit serbë në Zveçan me pankarta “Nuk do të na dëboni…”

Nis debati për veriun, Kurti i pari u drejtohet deputetëve

Kurti në Kuvend: Jepjani mbështetjen Policisë e cila është në vijë fronti me milicinë fashiste

Leave a Comment