August 11, 2022
Portali Shprehja

Ukraina: Rusia planifikon ofensivë në herson

Ushtarët ukrainas po përdorën artileri vetëlëvizëse në rajonin Kharkiv të Ukrainës në përballje me armatën ruse e cila vazhdoi të bombardojë qytetin e dytë më të madh të Ukrainës dhe të shtyjë ofensivën e saj në lindje, ndërsa Ukraina përpiqet të rimarrë territorin në jugun e pushtuar nga Rusia.

Tre zona në Kharkiv ishin në shënjestër të bombardime massive që plagosiën tre persona ndërsa shkaktuan edhe dëme materiale.

Kryetari i bashkisë së Kharkiv, Ihor Terekhov e përshkroi bombardimin si një përpjekje tjetër për të frikësuar banorët e qytetit.

Ndërsa luftimet vazhduan në rajonin e kontestuar ashpër të Donetskut në lindje, në rajonet e vijës së parë ushtarakët ukrainas përgatitën sistemet e raketave të shumëfishta Uragan dhe sistemet Bureviy të prodhimit ukrainas.

“Ne do të dalim për të mposhtur objektivin – personeli ushtarak i agresorit është në zonë. Ne do të punojmë në metodën e përgatitjes dhe do të godasim menjëherë objektivin në një zbavitje”, u shpreh Oleksandr, komandat ukrainas.

“Ne punuam në një rreze zjarri prej 30 km (19 milje). Ne do t’i zbulojmë rezultatet. Unë kam besim te djemtë e mi. Kam besim se e kemi kryer detyrën luftarake në mënyrë të përsosur. Dhe gjithmonë ka një rezultat”, tha Yuri, komandant ukrainas.

Zyra presidenciale e Ukrainës tha të premten se të paktën tetë civilë u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën në bombardimet e fundit ruse.

Rajoni lindor i Donetskut përballë ofensivës ruse ka vazhduar të përballet me breshëri veçanërisht intensive.

Granatimet ruse synuan gjithashtu qytetin e Zaporizhzhia dhe disa qytete përgjatë vijës së frontit në rajon. Për të dytën ditë radhazi, rusët bombarduan gjithashtu qytetin e Nikopolit që përballet me termocentralin bërthamor Zaporizhzhia përtej lumit Dnieper. Rusët goditën gjithashtu qytetin jugor të Mykolaiv./Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment