May 21, 2022
Portali Shprehja

Ukraina, “shporta e bukës” e Evropës: Si po i godet lufta fermerët ukrainas dhe sa po kërcënohen furnizimet globale ushqimore?

Ukraina, e quajtur “shporta e bukës” së Evropës, është një nga eksportuesit më të mëdhenj të misrit, grurit dhe tërshërës në Bashkimin Evropian.

Tact Watches

Por lufta ka pasur një ndikim të madh te fermerët e vendit.

Përtej shkatërrimit të tokës bujqësore, bllokimi i porteve të Ukrainës në Detin e Zi nga Rusia do të thotë se drithërat mund të dërgohen jashtë vendit vetëm me transport hekurudhor dhe rrugor.

Para fillimit të agresionit të Rusisë, Ukraina eksportonte deri në 6 milionë ton drithëra në muaj. Por, sipas analistëve të APK-Inform, vetëm 300,000 ton u eksportuan në mars dhe 923,000 në prill, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Veç kësaj, një zyrtar i OKB-së për ushqimin tha të premten se rreth 25 milionë ton drithëra janë bllokuar në Ukrainë dhe nuk mund të largohen nga vendi.

Dhe nëse një zgjidhje nuk gjendet së shpejti, pasojat do të jenë apokaliptike, paralajmëron Andrii Baran, i cili është CEO i kompanisë bujqësore ukrainase Agroprodservice, e cila ka më shumë se 40,000 hektarë tokë.

“Mendoj se kjo duhet të zgjidhet dhe për këtë kanë interes edhe vendet evropiane”, mendon Baran, i cili paralajmëron rritje të çmimeve të ushqimeve dhe madje edhe të urisë.

“Përndryshe, nëse ne nuk sigurojmë të gjithë atë ushqim, ata (BE) do të kenë edhe disa milionë refugjatë nga Afrika Veriore”.

Ai ka folur rreth disa prej fushave të kompanisë në qytetin ukrainas perëndimor të Ternopilit dhe thotë se Agroprodservice është prekur nga mungesa e karburantit dhe kufizimet në importet e makinerive – plus pasojat e luftës në përgjithësi.

Në këtë drejtim, ai ka treguar se një pjesë e arave të kompanisë janë shkatërruar nga lufta në pjesën veriore, lindore dhe jugore të Ukrainës ose janë të pushtuara nga Rusia, gjë që e bën të pamundur prodhimin.

Megjithatë, problemi më i madh është se është e pamundur të eksportohet përmes porteve të Ukrainës në Detin e Zi për shkak të bllokadës ruse.

Ajo ka lënë vetëm rrugët tokësore përmes Polonisë, Rumanisë, Sllovakisë dhe Hungarisë si opsione për eksport dhe megjithatë ato nuk janë në gjendje të marrin vëllime kaq të mëdha, shpjegon Baran, duke krijuar një problem real.

“Kështu që tani, ka shumë punë për të bërë me vendet evropiane për të arritur disi të krijojnë rrugë të sigurta për në portet ose ndoshta edhe për të gjetur se si ta bëjmë këtë me fqinjët tanë si Polonia”, tha Baran.

“Polonia nuk i ka të gjitha ato kapacitete sepse nuk kanë punuar me vëllime të tilla dhe ne kemi probleme me rrugën dhe hekurudhat”.

“Uria mund të godasë më të varfërit në botë”

Të Ngjajshme

Snajperistja elitare: Cila është dobësia e armikut

admin

U tha se ka vdekur Nazim Bllaca, reagon vëllai i tij – tregon si qëndron e vërteta

admin

Tornado i rrezikshëm godet Gjermaninë, dhjetëra të lënduar dhe dëme të mëdha

admin

Leave a Comment