November 27, 2022
Portali Shprehja

Ukrainasit festojnë çlirimin e Hersonit

Ushtria e Ukrainës ka marrë kontrollin mbi qytetin e Hersonit dhjetë muaj pas pushtimin nga forcat ruse. Ushtarët ukrainës u priten si heronjtë nga popullata e pakët që kishte dalë në rrugët e qytetit për të festuar fitoren ndërsa në ndërtesat administrative u vendosëm flamurët e Ukrainës. Ministria e mbrojtjes ruse më herët tha se ka përfunduar tërheqjen e trupave nga bregu perëndimor i lumit Dnipro në rajonin Herson të Ukrainës. Ministria tha se të gjitha forcat dhe pajisjet ruse ishin dërguar në bregun lindor. Ministria tha se nuk ka mbetur asnjë pjesë e vetme e pajisjeve ushtarake apo ndonjë ushtar në anën perëndimore të lumit, i cili përfshin qytetin e Herson.

Të Ngjajshme

Krasniqi: Plani franko-gjerman vështirë të pranohet nga Kosova, propozimet e PDK’së për dialogun po pranohen

admin

Ekonomisti rus: Putin duhet të detyrohet të zgjedhë ose rrogat, ose luftën

admin

Berlini lehtëson procedurat për marrjen e shtetësisë gjermane

admin

Leave a Comment