November 26, 2022
Portali Shprehja

Uragani shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara në Florida, 4 në Karolinën e Veriut dhe 3 në Kubë. Përmbytjet dhe erërat e forta lanë pjesë të juglindjes së Shteteve të Bashkuara të shkatërruar.

Shumica e vdekjeve të konfirmuara në Florida ishin nga mbytja në ujërat e stuhisë.

Stuhia u dobësua të shtunën ndërsa u rrokullis në mes të Atlantikut, por jo përpara se të shkatërronte urat dhe shtyllat e shërbimeve, duke shtyrë anijet në ndërtesa në tokë dhe duke lënë qindra mijëra njerëz pa energji./euronews.al/

.

Të Ngjajshme

KATAR/ Shpërthen zjarri pranë stadiumit ku do të luhet Argjentinë-Meksikë

Policia serbe largon migrantët nga rreziku pas të shtënave në kufi me Hungarinë

7 kombinime ushqimesh që s’duhet t’i vendosni kurrë pranë njëri-tjetrit

Leave a Comment