February 1, 2023
Portali Shprehja

Urdhëroi vrasjen e gruas së tij, ish polici do të ekzekutohet në Teksas

65-vjeçari Robert Fratta , ish-oficer policie, do të bëhet brenda pak orësh i dënuari me vdekje i dytë i ekzekutuar këtë vit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai u dënua për vrasjen e gruas së tij, pasi u shpall fajtor për pagesën e një vrasësi për të vrarë bashkëshorten e tij.

Me përjashtim të një ndryshimi të minutës së fundit, të dënuarit me vdekje do t’i jepet një injeksion vdekjeprurës të martën në burgun në Huntsville, Teksas.

Farrah Fratta u ekzekutua me gjakftohtësi nga një vrasës me pagesë në garazhin e shtëpisë së saj periferike në Houston.

Sipas shkresave të lëndës, në momentin e vrasjes, Robert Frata kishte shkuar në kishë me tre fëmijët e tyre. Çifti ishte në proces divorci dhe grindje për kujdestarinë e fëmijëve.

Në disa raste, Robert Fratta ” u kërkoi miqve dhe të njohurve të vrisnin gruan e tij ose të prezantonin dikë që do ta bënte ,” sipas dëshmisë së përfshirë në dosjen e çështjes. Përfundimisht, përmes një të njohuri, ai dyshohet se ra në kontakt me dikë që mori përsipër të vriste gruan e tij. Raportet e lajmeve në atë kohë thanë se Robert Fratta pagoi rreth 1000 dollarë për kontratën e vdekjes.

Ai vetë nuk e ka pranuar asnjëherë fajin, ndërkohë që ka akuzuar vjehrrin se e ka vënë për ta inkuadruar.

Fratta u dënua me vdekje në vitin 1996 , por dënimi me vdekje u anulua në vitin 2007. Megjithatë, dënimi me vdekje u rikthye në vitin 2009.

.

Të Ngjajshme

Vuçiç: Nuk ka afat për miratimin e planit për Kosovën

Përse kur porositim, marrim një gotë ujë me kafen tonë

Sulm nga grupi xhihadist në Idlib, vriten tetë ushtarë sirianë

Leave a Comment