March 25, 2023
Portali Shprehja

Ushqimet e shëndetshme që mund të rrezikojnë shëndetin e njeriut nëse e teproni!

Asgjë e keqe nuk do të na ndodhë nëse me kalimin e kohës hamë çokollatë, kek, patate të skuqura, por është e rëndësishme që të mos i konsumojmë çdo ditë dhe shumë dhe që vaktet të bëhen në bazë të ushqimeve të shëndetshme që janë vërtetuar se janë të pasura me lëndë ushqyese.

Zgjedhja nuk është e vogël, por ndoshta nuk e keni ditur që as nuk duhet ta teproni sepse mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Për cilat ushqime po flasim?

Ujë me limon

Femrat pëlqejnë ta pinë dhe shpesh e nisin ditën me të, sepse kanë dëgjuar se ndihmon në humbjen e peshës, edhe pse ekspertët pohojnë se nuk ka ndonjë efekt të veçantë përveç se limoni përmirëson shijen e ujit.

Askush nuk thotë se ky kombinim nuk duhet pirë, si çdo gjë tjetër, por nuk duhet ta teproni. Sasia e madhe e pijeve mund të dëmtojë dhëmbët, të dëmtojë sipërfaqen e dhëmbit dhe t’i hapë rrugën kariesit.

Thekon tërshërë

Shumë njerëz i hanë për mëngjes sepse përgatiten shpejt dhe me shtimin e frutave bëjnë një ëmbëlsirë të mrekullueshme. Dhe, duhet t’i hani sepse janë të pasura me fibra, magnez dhe zink. Megjithatë, ato shpesh përmbajnë shumë kalori, veçanërisht nëse blini një përzierje qull të gatshëm që mund të jetë plot me të ashtuquajturat. sheqernat e fshehura.

Prandaj ju këshillojmë të blini tërshërë të thjeshtë pa asnjë aditiv dhe të përgatisni një qull të ëmbël ose të kripur, por të mos përdorni më shumë se 50 gramë bollgur për vakt sepse në 100 gramë ka pothuajse 400 kalori.

Peshku

Peshku është jashtëzakonisht i shëndetshëm, përmban vitamina B1, B2, B6, B12, acide yndyrore omega tre, por nuk duhet të jetë në menunë tuaj çdo ditë. Nëse konsumoni peshk një ose dy herë në javë, do të ulni rrezikun e vdekjes nga problemet e zemrës me 36 për qind.

Kjo është e mjaftueshme sepse shumë mund të çojë në helmim me merkur, veçanërisht nëse hani peshk më të madh që ushqehet me peshq më të vegjël.

.

Të Ngjajshme

Ishujt Svalbard kanë “ditë” që zgjasin 4 muaj

Protesta në Francë kundër reformës së pensioneve, qindra të arrestuar

Krasniqi dhe Gjakova, në finale të turneut në Tbilisi të Gjeorgjisë

Leave a Comment