January 31, 2023
Portali Shprehja

Ushqimet më të këqija për shëndetin e pankreasit

Dr. Prablin Chahal vë në dukje se ka ushqime që duhen shmangur nëse keni probleme me pankreasin, si dhe se si t’i shmangni ato.

Sa herë që është e mundur, shmangni ushqimet e skuqura ose me yndyrë të plotë, si dhe ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri dhe mos harroni të kufizoni:

mish i kuq
produktet e mishit
Patate të skuqura
patate të skuqura
majonezë
margarinë dhe gjalpë
produkte qumështi me yndyrë të plotë
ëmbëlsira
pije të ëmbla
Pse janë të dëmshme këto ushqime?

Pankreasi juaj përpunon pjesën më të madhe të yndyrës që hani. Pra, sa më shumë të hani, aq më shumë punon pankreasi. Ushqimet me shumë yndyrë dhe sheqerna të thjeshta rrisin gjithashtu nivelet e triglicerideve, të cilat rrisin sasinë e yndyrës në gjak dhe rrisin rrezikun e pankreatitit akut. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se mishi i përpunuar dhe mishi i kuq rrisin rrezikun e kancerit të pankreasit, shpjegon Dr. Chahal.

.

Të Ngjajshme

Punët më të paguara në botë për 2023

Franca do të dërgojë edhe 12 “Howitzers” në Ukrainë

Rrëzohet helikopteri në Itali, humb jetën piloti 45-vjeçar

Leave a Comment