November 26, 2022
Portali Shprehja

Ushtari kroat gjobitet me 30,000 kuna pasi i ka quajtur homoseksualët “të çuditshëm”

Një ushtar nga Zagrebi u shpall fajtor dhe gjykata e dënoi për fyerje të anëtarëve të komunitetit LGBTI+ në Facebook.

Sipas aktgjykimit, në korrik të këtij viti, ushtari 31-vjeçar ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook përmbajtjen e fjalimit të Bosko Obradoviqit nga Kuvendi i Serbisë në “lobin LGBT” dhe ka komentuar se Obradoviqi është “normal”, se kroat. politikanët janë “peder” dhe homoseksualët janë “të çuditshëm” raporton Index.hr.

Në gjykatë ai theksoi se nuk e kishte fjalën për një person konkret, por donte të theksonte faktin se “këta persona mbrohen me ligj sikur të ishin arinj polarë”.

“Me qëllim të krijimit të një mjedisi armiqësor, poshtërues apo ofendues të bazuar në dallimin në identitet gjinor dhe orientim seksual, ka cenuar dinjitetin e qytetarëve, me çka ka bërë shkelje të Ligjit për Luftimin e Diskriminimit”, thuhet në aktgjykim.

Gjykata e ka dënuar të pandehurin me gjobë prej 30.000 kuna (rreth 4.000 euro), ndërsa për shpenzimet e procedurës së kundërvajtjes duhet të paguajë rreth 1.500 kuna.

Padinë ndaj ushtarit e ka bërë Policia Ushtarake e Forcave të Armatosura të Republikës së Kroacisë.

.

Të Ngjajshme

Gjashtë gabime me radiatorët që rrisin faturën e ngrohjes pa nevojë

Shirat shembin disa ndërtesave në Itali, tetë viktima dhe 13 persona të zhdukur

Shau dhe ofendoi gazetaren / Shoqata e Gazetarëve kërkon dorëheqjen e drejtorit Kushtrim Ramadani

admin

Leave a Comment