February 1, 2023
Portali Shprehja

Ushtari “robot” i Turqisë, lanson me sukses raketën e parë

Industria turke e mbrojtjes po pajiset gjithnjë e më shumë me teknologji të re. Në këtë kontekst, megjithëse në Turqi po zhvillohen shumë projekte të mjeteve tokësore pa pilot, Barkan ishte mjeti i parë që lëshoi raketa.

Barkan kreu me sukses lëshimin e një rakete përmes sistemit të njohur si “Mete”.

Zhvilluar nga Havelsan, Barkan do të ndihmojë personelin në terren në një numër fushash të rëndësishme, veçanërisht në rritjen e sukseseve operacional, parandalimin e humbjeve dhe reduktimin e kostove operacionale.

I njohur si “ushtari robot” në media, Barkan së fundmi gjuajti raketën e parë të drejtuar me laser dhe goditi me sukses objektivin.

Përveç të gjitha këtyre, Havelsan Barkan fillimisht ishte projektuar për të operuar me sistemin e armëve 7.62 milimetra Sarp-L.

Automjeti përfshinte gjithashtu veçori të tilla si një sistem krahu robotik, një sistem direk tre metërsh për misionet e zbulimit-mbikëqyrjes dhe transportin e të plagosurve.

Pas testeve, produkti u zhvillua dhe u përditësua si Barkan 2 dhe u bë i përshtatshëm për platforma të ndryshme. 

.

Të Ngjajshme

Sevilja forcohet me lojtarë nga Totenhami dhe Marseja

Grupi i Zjarrit në Kërçovë: Ahmetin e mbrojmë vetëm ne

Duel i futbollistëve shqiptarë në Kupën e Italisë

Leave a Comment