March 20, 2023
Portali Shprehja

Ushtria e Ukrainës: Që nga fillimi i luftës janë vrarë 156,990 ushtarë rus

Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se nga 24 shkurt 2022 dhe deri sot, kanë vrarë rreth 156,990 ushtarë rus, përfshirë 870 ushtarë gjatë ditës së kaluar.

Kështu thuhet në raportin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës të publikuar në Facebook.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Ukrainës Ukrinform, trupat ukrainase shkatërruan 3,448 (+7 gjatë ditës së kaluar) tanke të armikut, 6,742 (+6) automjete të blinduara të personelit, 2,475 (+10) sisteme artilerie, 491 (+3) MLRS, 256 (+2) sisteme të mbrojtjes ajrore , 304 (+1) avionë, 289 helikopterë, 2,107 (+9) UAV operative-taktike, 907 (+34) raketa lundrimi, 18 anije/varka, 5,337 (+6) automjete dhe depozita karburanti, 240 (+3) speciale njësitë e pajisjeve.

Përdryshe, trupat ruse vazhdojnë të përpiqen të rrethojnë qytetin e Bakhmut. Pushtuesit përqendrojnë përpjekjet e tyre kryesore në kryerjen e operacioneve sulmuese në drejtimet Kupyansk, Lyman, Bakhmut, Avdiivka dhe Shakhtarsk.

Gjatë ditës së kaluar, Forcat e Armatosura të Ukrainës zmbrapsën 102 sulme në këto drejtime.

Të Ngjajshme

Berisha: Do të dyfishojmë rrogat e ulëta sapo të vijmë në pushtet

admin

Raporti i lumturisë – ja ku renditet Kosova

admin

Beteja për Bahmutin vazhdon, teksa BE-ja diskuton për municionet për Ukrainën

admin

Leave a Comment