15.1 C
Skopje
June 19, 2019
Informacione Vendi

VAZHDOJNË PROTESTA NE SHKUP

Tact

Mijëra protestues marshuan për të katërtën natë me rradhë nëpër Shkup, kundër vendimit të presidentit maqedonas për të falur funksionarët shtetërore me vepra penale.

Protestuesit u nisën nga Gjykata Speciale,kaluan para Kuvendit të Maqedonisë dhe sheshit qendror të Shkupit ,për të përfunduar para Qeverisë së Maqedonisë.

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e presidentit maqedonas ,Gjorje Ivanov.

Protesta  përfundoi  në orën 21:45 minuta,pa incidente.

Lideri I opozitës maqedonase, Zoran Zaev ka paralajmëruar se protestat do të vijojnë dhe ato do të jenë edhe më intensive.

Zaev u ka  bërë  thirrje gjithë qytetarëve pavarësisht përkatësisë politike, etnike e fetare që të ngrenë zërin për demokraci dhe liri.

Artikuj të ngajshëm

Peticion online për ndërprerjen e privilegjeve të funksionarëve

shprehja

Zaevi vazhdon të jetë optimist për datën për fillimin e bisedimeve me BE-në

shprehja

Lajçak: BE duhet ta mbajë premtimin për Maqedoninë e Veriut

shprehja