December 8, 2022
Portali Shprehja

Vdes në moshën 105 vjeçare “Votuesi i parë i Indisë”

“Votuesi i parë i Indisë” ka vdekur në moshën 105-vjeçare.

Shyam Saran Negi mendohet të ketë qenë personi i parë që hodhi votën kur India mbajti zgjedhjet e para të përgjithshme pas fitimit të pavarësisë nga sundimi britanik.

Negi ka votuar në çdo zgjedhje që atëherë.

Njëqindvjeçari kishte hedhur votën e tij vetëm tre ditë më parë para vdekjes së tij të shtunën, në zgjedhjet e asamblesë për shtetin e tij të Himachal Pradesh.

Mësuesi në pension mendohet të jetë personi i parë që votoi në një Indi të pavarur, sepse shteti i tij hapi qendrat e votimit pesë muaj më herët në 1951 për zgjedhjet e vitit 1952 për të shmangur borën e madhe.

Rezultati ishte një fitore dërrmuese për Kongresin Kombëtar Indian dhe Jaëaharlal Nehru u bë kryeministri i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i Indisë, pas gati 100 viteve të sundimit kolonial britanik midis 1848 dhe 1947.

Në fillim të kësaj jave, zyrtarë nga Komisioni Zgjedhor shtruan një tapet të kuq për zotin Negi kur ai hodhi votën e tij me postë përpara zgjedhjeve të 12 nëntorit.

Mediat indiane raportuan se ishte hera e parë që Negi nuk kishte marrë pjesë në një kabinë votimi, duke vendosur të postonte fletën e votimit për shkak të shëndetit të keq, shkruan BBC.

Në vitin 2014, Negi u bë ambasador i markës për Komisionin Zgjedhor në një përpjekje për të inkurajuar votimin dhe luajti në një video të Google që inkurajonte njerëzit të votonin në zgjedhjet e përgjithshme të vitit.

Ndërsa postoi letrat e tij të mërkurën, gazeta e Indisë The Tribute raportoi se zoti Negi bëri një deklaratë duke u kërkuar të rinjve të votonin.

“Rinia duhet të dalë për të marrë pjesë në procesin demokratik pasi nuk është vetëm e drejta jonë, por edhe detyra jonë të marrim pjesë në zgjedhje duke ushtruar ekskluzivitetin tonë”, citohet të ketë thënë ai.

Duke folur në një tubim elektoral të shtunën, kryeministri indian Narendra Modi i bëri homazhe NegiT. Qeveria ka thënë se ai do të digjet me nderime të plota shtetërore në fshatin e tij në Kalpa./rtd/

 

.

Të Ngjajshme

Katër të lënduar në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Tetovë

admin

Pollozhani: Buxheti është peng i politikave ekonomike, mungon plani “B”

Dy shpërthime me shok-bomba kanë ndodhur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut policia japin detaje

Leave a Comment