December 3, 2022
Portali Shprehja

Vedat Muriqi po mahnit La Liga-n me golat e tij: Te Lazio ishte si makth pa fund, ky transferim më ndryshoi jetën

Ishte një nga “telenovelat” e verës. Vedat Muriqi do të zbarkonte te Club Brugge. Gjithçka ishte gati që sulmuesi kosovar, i cili ende i përkiste Lazios në Serie A, t’iu bashkohej radhëve të kampionit të trefishtë belg në fuqi…, por testet mjekësore rezultuan të pasigurta.

Më në fund, Muriqi nënshkroi për Mallorca, klubi ku u huazua sezonin e kaluar. Dhe kishte të drejtë: 7 gola në 11 ndeshje të La Liga-s për këtë sezon. Mjafton të thuhet se, duke pasur parasysh formën e Yaremchuk dhe Larin, Brugges humbi një transferim të mirë të mundshëm këtë verë.

“Kur isha në Itali kalova kohë të vështira, – tha Muriqi për gazetën spanjolle “Relevo”. – Isha shumë mirë në Turqi (te Fenerbahçe). Kam shënuar gola dhe njerëzit më kanë pëlqyer. Mora ofertën nga Lazio (klubi italian e bleu për 20 milionë euro) dhe hezitova disi në marrjen e vendimit. Lazio është një nga klubet më të mira në Itali dhe luante në Ligën e Kampionëve atë kohë.

Mora vendimin të shkoja atje, por u dëmtova dhe nuk filloi mirë. Ditët kaluan. Shënova dy gola dhe mendova se do të kthehesha në top-formë. Sidoqoftë, nuk ma dhanë mundësinë për të luajtur. Kur isha keq luaja rreth 35-40 minuta, por kur isha mirë nuk më jepnin asnjë shans. Ishin pothuajse dy vite shumë të vështira të jetës sime.

Kur kthehesha në shtëpi isha i zemëruar, i trishtuar, nuk mund ta doja as familjen time. Ishte një situatë shumë e vështirë për mua. Fola me miqtë e mi dhe veçanërisht me gruan. Ajo është mendërisht më e fortë se unë. Ajo më tha të jem i fortë, të jem gati kur të paraqitet rasti, por ai moment nuk erdhi kurrë.

Mendova se futbolli kishte mbaruar për mua. Unë shënova 20 gola me Fenerbahçen dhe më pas mbaroi. Fillova të mendoj se ajo që më ndodhi ishte thjesht fat i zi. Se Zoti do të kishte dashur që të ishte kështu, por tani mbaroi. Mendërisht nuk isha mirë.

Gruaja dhe nëna ime më ndihmuan shumë. Pas janarit (2022), mora vendimin të shkoja në Mallorca dhe kjo më ndryshoi jetën. Nuk e prisja të shndërrohesha në idhull këtu, por e ndjeja që në fillim dashurinë e tifozëve”.

.

Të Ngjajshme

Cavani i xhindosur pas eliminimit të Uruguait nga Kupa e Botës: ia nxjerr inatin monitorit të VAR (PAMJET)

admin

U tha se iu rebelua trajnerit Santos, Cristiano Ronaldo reagon publikisht! “Gënjeshtër, ja me cilin e kisha…”

admin

Shaqiri plas shishen në tokë, donte të luante 90 minuta ndaj Serbisë – FOTOT

admin

Leave a Comment