November 27, 2022
Portali Shprehja

Vërshimet në Shqipëri: Xhamia e Plumbit në Shkodër ende nën ujë

Shqipëria u përfshi në ditët e fundit nga reshje shiu të dendura, që shkaktuan edhe përmbytje në disa qarqe të vendit dhe viktima, ndërsa nga vërshimi i ujërave u përmbyt edhe Xhamia e Plumbit në Shkodër.

Situata më problematike ishte në Qarkun e Shkodrës, ku edhe pse ka një normalizim të situatës ende ka prezencë të ujit në disa lagje, në sipërfaqe bujqësore dhe në një nga monumentet e kulturës, siç është Xhamia e Plumbit.

Xhamia e Plumbit nën ujë

Përmbytjet në Shkodër shkaktuan edhe ndërprerjen e punimeve në kantierin e ngritur për restaurimin e Xhamisë së Plumbit, punime që filluan në shtator të këtij viti, pasi ujërat përmbytën xhaminë dhe ambientin përreth saj.

Ndërkohë xhamia do të restaurohet me mbështetjen financiare të Türkiye-s, pas marrëveshjes së nënshkruar mes dy vendeve gjatë vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Ankara në janar të vitit 2021.

Aktualisht xhamia është e përmbytur, ndërkohë të mbuluara nga uji janë edhe pajisjet e kantierit të restaurimit.

Xhamia ndërtuar nga Mehmet Pashë Bushati në vitin 1773-1774, e cila mbart vlera të rralla arkitekturore në vend, do të restaurohet me mbështetjen financiare të Drejtorë së Përgjithshme të Vakëfeve të Türkiye-s.

Shteti t’i japë rrugëzgjidhje ujit

Një prej banorëve të Qarkut të Shkodrës që u prek nga përmbytjet është Oltjon Dinlla, të cilit iu përmbyt banesa dhe ai aktualisht jeton në një ambient tjetër të vendosur nga institucionet shtetërore.

Për AA ai shprehet se kërkojnë nga shteti ndihmë dhe që të dëmshpërblehen për dëmet. “Filluan reshjet e shiut dhe uji ka hyrë punë minutash brenda. Shtëpia u mbush me ujë plot”, tregon Dinlla.

Një tjetër banor i prekur nga përmbytjet në Shkodër është edhe Mehdi Myftia i cili për AA shprehet se akoma uji është brenda ambienteve të banesës së tij.

“Akoma uji është brenda. Nga shteti kërkojmë të paktën t’i japë rrugëzgjidhje ujit, të bëjë një ngritje të dheut, mos të vijnë ujërat kështu”, shprehet Myftia.

Dhjetëra familje që u evakuuan pas përmbytjeve në Qarkun e Shkodrës kanë filluar të rikthehen në shtëpitë e tyre, ndërkohë vazhdojë punimet për riparimet e dëmeve.

Situata nga moti i keq në Shqipëri

Shqipëria u përfshi nga moti i keq me reshje të dendura shiu dhe stuhi në ditët e fundit, ku si pasojë dy persona humbën jetën në Qarkun e Shkodrës. Reshjet e dendura kanë përfshirë disa qarqe të vendit, ndërkohë situata më problematike ishte në Qarkun e Shkodrës dhe Lezhës.

Të Ngjajshme

Koreja e Veriut teston “raketën monstruoze”, Kim: Do të kemi forcën bërthamore më të fuqishme në botë

admin

Rama: Njohja përfundimtare do të vijë, Kosova nuk do të presë kaq sa ka pritur

admin

Murati: Kosova dhe Shqipëria të krijojnë një Asamble Parlamentare të përbashkët

admin

Leave a Comment