Veshja më e vjetër në botë

Testet e reja tregojnë se një veshje prej liri e gjetur në një varr egjiptian daton më shumë se 5000 vjet, duke e bërë atë veshjen më të vjetër të gjetur, transmeton lajmi.net.

E qepur bukur, ajo sinjalizon kompleksitetin dhe pasurinë e shoqërisë antike që e prodhoi.

Veshja, e njohur si fustani Tarkhan, është një gjetje e rrallë që tejkalon. Pak copë veshje të hershme, të cilat ishin bërë nga fijet e bimëve ose lëkurat e kafshëve, shpëtuan nga shpërbërja.

Tekstilet e gjetura nga vendet arkeologjike nuk janë përgjithësisht më të vjetra se 2000 vjet.

The woollen trousers are another record-setter: the world’s oldest known trousers. They were found in the ...

Një pjesë e vogël e rrobave të moshës së ngjashme kanë mbijetuar deri në ditët e sotme. Veshja e Tarkhan, nga ana tjetër, është antike, shkruan national geographic. Me mëngët e saj të përshtatshme, qafën V do të dukej në mënyrë të përsosur në shtëpi në një dyqani modern.

Një detaj i tillë i shkëlqyeshëm mund të ishte zbuluar vetëm nga një mjeshtër specialist. Dhe njerëz të tillë lindin vetëm në një shoqëri të prosperuar dhe hierarkike, siç është Egjipti i lashtë i 5000 vjet më parë, një kohë kur mbretëria u bashkua për herë të parë nën një sundimtar të vetëm.

Rrëshqitjet në bërryla dhe sqetulla nënkuptojnë gjithashtu se dikush dikur kishte veshur fustanin, nuk ishte thjesht ceremoniale.

Pasi kaloi pesë mijëvjeçarë në një varr egjiptian, veshja u dërgua në Petrie nga arkeologët në fillim të viteve 1900. Por ajo ishte gërshetuar në një tufë leckash të ndyra dhe të anashkaluara. /Lajmi.net/

loading...

Të ngjajshme

Parashikimi i horoskopit për ditën e sotme

shprehja

Karakteret e Disney dhe Nickelodeon në ditët e sotme

shprehja

Zyrtarja e huaj: Gratë mund të mbesin shtatzëna nëse notojnë bashkë me burrat

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë