14 C
Skopje
October 20, 2019
Informacione Rajoni dhe Bota

Vetëvendosje e para, kaq vota ka më shumë e LDK-ja

Në bazë të dhënave të publikuara në faqen e KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 197.966 vota ose 25,79%.

E dyta është LDK 192.300 ose përkthyer në përqindje 25,05%.

Partia Demokratike e Kosovës është e treta dhe ka marrë 162.342 apo 21.15% të votave.

Kurse, koalicioni AAK-PSD, ka marrë 89.287 vota ose 11,63%.

Koalicioni Nisma socialdemokrate dhe Aleanca Kosova e Re ka marrë 37.786 vota ose 4,92 për qind.

Ndërsa, lista serbe ka marrë 47.633 vota ose 6,21 për qind.

Lexo edhe: 

Shikoni LIVE rezultatin e zgjedhjeve

Numërimi i fletëvotimeve në vendvotime është përmbyllur mbrëmë, por vetëm procesimi i të dhënave nuk është bërë akoma për 4% të vendvotimeve.

Kështu ka thënë për KosovaPress, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, i cili ka shtuar se këto janë rezultate preliminare, por do të bëjnë përpjekje që sa më shpejt t’i shfaqin të dhënat nga të gjitha vendvotimet.

Rezultatet preliminare nuk përfshijnë votat me kusht, votat me postë dhe votat e personave me nevoja të veçanta.

Artikuj të ngajshëm

ASH propozoi 12 prillin, Sela: Diaspora do jetë këtu, do vijë ndryshimi

shprehja

Zaev: Zgjedhjet më 12 prill, Qeveria teknike nga 3 janari

shprehja

Ziadin Sela: Shkojmë në zgjedhje, na priftë e mbara

shprehja