January 31, 2023
Portali Shprehja

Vieri “fundos” Allegrin: Ka në dispozicion shumë kampionë, por nuk dinë çfarë të bëjnë në fushë

Mungesa e Pogba dhe Vlahovic nuk e justifikojnë humbjen e rëndë të Juventusit në Napoli. Problemi për t’u zgjidhur nuk ka të bëjë me dëmtimet, por me një propozim loje që nuk është aspak bindës. Ky është mesazhi i nisur nga Bobo Vieri, ish-sulmuesi (edhe) i bardhezinjve, me të cilin fitoi një “Scudetto”, një “Interkontinentale” dhe një Superkupë Evropiane në sezonin 1996-1997.

Pas tetë fitoreve radhazi, Juventusi u shemb në udhëkryqin shumë delikat, mbrëmjen e së premtes…
E vërteta është se Azzurri-t luajtën një ndeshje shkatërruese, sigurisht jo të parën e sezonit. Prej muajsh, skuadra e Spallettit ka ofruar, në Serie A dhe në Ligën e Kampionëve, një futboll që nuk e kemi parë në Itali prej 20 vitesh. Ata shënuan pesë gola, por nuk është kjo e gjitha. Duhet të hyni në perspektivën se, herë pas here, çdokush mund të shënojë një gol. Është shumë më e lehtë për ta bërë këtë, megjithatë, nëse luan si Kvaratskhelia dhe shokët e tij të skuadrës…

Nga duhet t’ia nisin bardhezinjtë?
Nga stili i lojës, sepse problemi nuk ka të bëjë me rezultatet e arritura në fushë. Juventusi ka arritur tetë fitore radhazi, është e vërtetë, por të mos harrojmë se skuadra e Allegrit është shumë e fortë. Në futbollin aktual nuk mund të flasim për rezultati si e vetmja gjë që ka rëndësi. Kjo qasje ishte e kuptueshme njëzet apo tridhjetë vite më parë. Tani nuk është më mirë, sidomos nëse klubi në fjalë është një nga më të mirët në botë. Renditja si ngushëllim? Duke marrë parasysh vlerën e kampionëve që ka në skuadër, Juventusi nuk mund të qëndronte në vendin e fundit…

Allegri, megjithatë kishte shumë lojtarë kryesorë të padisponueshëm në pjesën e parë të sezonit…
Në botën e futbollit, çdo skuadër është e detyruar të përballet me dëmtime. Shikoni Napolin, i cili duhej të bënte pa Osimhen disa muaj më parë. Ata luajtën sërish shkëlqyeshëm si në Serie A, ashtu edhe në Champions. Shihni Interin pa Lukakun, i cili nuk është parë shumë që kur u kthye në Milano. Megjithatë, kundër Napolit, zikaltrit bënë një lojë të shkëlqyer. Ata nuk shkëlqyen kundër Veronës, por në përgjithësi dinë të luajnë futboll. E njëjta gjë mund të thuhet për Milanin, por jo për Juventusin. Do të doja t’i shihja bardhezinjtë të luanin futboll lirshëm, por në vend të kësaj, kur dalin në fushë kam përshtypjen se nuk dinë çfarë të bëjnë.

Me rikthimin e Pogba, Chiesa dhe Vlahovic, a mund të ndryshojë diçka?
Kam përshtypjen se çështja e dëmtimit shfaqet vetëm kur gjërat nuk shkojnë siç duhet. Juve nuk e kishte Pogban në Napoli, por francezi, apo kushdo tjetër, gjithashtu mungoi kur skuadra e Allegrit fitoi tetë ndeshje radhazi…

Në të njëjtën fundjavë në të cilën Juve humbi 5-1, Roma fitoi sërish falë golave ​​të Dybala. A mendoni se bardhezinjve iu mungon “Joya”?
Nuk e di, por jam i sigurt se Paulo është një lojtar i rëndësishëm dhe se kur është i shëndetshëm, ai gjithmonë bën diferencën. Nuk jam i befasuar nga paraqitjet e tij, por e përgëzoj Mourinhon. José ishte i mirë për ta bindur Dybala       që të zgjidhte Romën. Me pak fjalë ishte një “grusht shteti”, në stilin e plotë të “Special One”.

.

Të Ngjajshme

E BEFASISHME! Kaloi vizitat por te momenti i firmës Isco ndryshoi kushtet. Dështon transferimi në Bundesliga

admin

Orët e fundit “dramatike” | Chelsea-Benfica kanë ngecur te formula dhe jo paratë! Enzo Fernandez kryen vizitat mjekësore…

admin

Jorginho tek Arsenal, por tifozët nuk janë të kënaqur: “Me atë dhe Xhakën kemi…”

admin

Leave a Comment