January 30, 2023
Portali Shprehja

VINI JR SULMON | “Pse ju bezdis si kërcejmë?! Apo keni xhelozi ndaj Brazilit sepse jemi të lumtur?!”

Braziliani Vinicius Jr tha se nuk do të ndalojne së kërcyeri për të festuar golat në Kupën e Botës pasi eshte një shprehje e lumturisë që ishte pjesë e kulturës braziliane. Brazili mposhti Korenë e Jugut me rezultat 4-1 në ndeshjen e 1/16 të fundit të Kupës së Botës të hënën, por nuk ishte vetëm mjeshtëria e tyre në futboll që ra në sy.

Festimet e vallëzimit të Brazilit teksa golat u përhapën nxitën kritika nga ekspertë si ish-kapiteni i Manchester United, Roy Keane, i cili mendoi se ishte “mosrespektim”, gjë që krijoi një diskutim viral në internet.

“Sigurisht, disave u pëlqen të ankohen kur shohin lumturinë e njerëzve të tjerë dhe ne brazilianët jemi një popull i gëzuar, kështu që do të shqetësohen gjithmonë,” tha Vinicius në një konferencë shtypi të mërkurën.

“Goli është momenti më i rëndësishëm në futboll, në një Botëror është edhe më i rëndësishëm, kështu që është një moment gëzimi jo vetëm për ne, lojtarët, por për të gjithë vendin tonë. Ne kemi ende shumë festime gati, kështu që duhet të vazhdojmë të luajmë më mirë, të fitojmë ndeshje dhe të qëndrojmë të gëzuar në këtë proces.

Ne duhet të qëndrojmë të qetë dhe të përqendrohemi sepse ka më shumë njerëz me ne sesa kundër nesh”. Edhe trajneri gjithnjë serioz i Brazilit Tite iu bashkua festimeve, me një imitim të sikletshëm të ‘valles së pëllumbave’ të sulmuesit Richarlison.

Lojtarët e Brazilit vrapuan drejt fushës pasi sulmuesi i Tottenhamit, Richarlison, i dha fitoren pesë herë kampionëve të botës 3-0 brenda 30 minutave dhe Tite iu bashkua për pak kohë kërcimit. “Unë përpiqem të përshtatem me karakteristikat e lojtarëve,” tha 61-vjeçari kur u pyet për lëvizjet e tij në një konferencë shtypi të hënën.

“Ata janë shumë të rinj dhe unë mundohem të përshtatem pak me gjuhën e tyre dhe një pjesë e gjuhës së tyre është kërcimi”. Vinicius Jr lavdëroi udhëheqjen dhe aftësinë e Tite si mentor dhe ndikimin që të dy patën në zhvillimin e tij si lojtar. 22-vjeçari është bërë një pjesë kyçe e skuadrës braziliane që po bën ofertën për titullin e gjashtë të Kupës së Botës me rekord, pas një sezoni të shkëlqyer me Real Madridin.

Ai shënoi fituesin e gjigantëve spanjollë në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit dhe përfundoi i teti në votimin për Topin e Artë muajin e kaluar. “Unë gjithmonë përpiqem të evoloj, jo vetëm këtu, por në klubin ku kam më shumë kohë për të punuar”, tha Vinicius.

“(Trajneri i Real Madridit, Carlo) Ancelotti më ndihmon shumë dhe ai ndonjëherë punon së bashku me Tite, ata komunikojnë dhe janë shumë të ngjashëm në mënyrën se si flasin dhe lidhen me lojtarët. “Në futboll, aq më tepër në nivelin e lartë, nuk ke kohë të ankohesh, duhet të evoluosh, të mësosh”. Brazili do të përballet me Kroacinë në çerekfinalen e Kupës së Botës të premten.

.

Të Ngjajshme

E papritura e madhe e merkatos! “Teprica” e Guardiolës te Bayern Munich, gati firma edhe me sulmuesin e njohur

admin

CR7 i ndodh ajo që s’e kishte menduar kurrë në Arabi, tifozët sauditë i përdhosin emrin dhe numrin (pamjet)

admin

Xavi i “tregon targën” Real Madridit, tashmë synon rekordin e Vilanovës dhe Mourinhos në La Liga

admin

Leave a Comment