June 7, 2023
Portali Shprehja

Vitamina çdo ditë? Çfarë duhet të dini përpara se t’i merrni

Shumë njerëz marrin çdo ditë suplemente për të përmirësuar shëndetin  e përgjithshëm, por a ndihmojnë ato në të vërtetë? Cilat janë anët e rrezikshme dhe cilat suplemente duhet të merrni?

AgroWeb.org bazuar në këshillat e ekspertëve, ju njeh me ato çfarë duhet të dini përpara se t’i përdorni rregullisht suplementet.

Pse duhet të merrni suplemente?

Sipas ekspertëve të shëndetit, njerëzit duhet të marrin suplemente sepse ato mund të ndihmojnë në plotësimin e boshllëqeve në regjimin ushqimor.

Shumë njerëz nuk kanë një regjim të ekuilibruar, gjë që mund të shkaktojë mangësi në vitamina dhe minerale.

Suplementet mund të ndihmojnë në sigurimin e këtyre lëndëve ushqyese, duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

Përveç kësaj, disa suplemente kanë veti anti-inflamatore, të cilat mund të mbrojnë kundër sëmundjeve kronike.

Megjithatë duhet të dini se suplementet nuk duhet të merren si zëvendësues për vaktet. Sepse kështu ju sërisht mund të humbsni shumë lëndë të rëndësishme ushqyese.

Çfarë duhet të dini përpara se të merrni suplemente

Para se të merrni një suplement shëndetësor, duhet të dini disa pika kyçe.

E para është të konsultoheni gjithmonë me mjekun tuaj përpara se t’i shtoni ato në regjimin tuaj.

Së dyti, merrni parasysh qëllimet dhe nevojat shëndetësore që keni, në mënyrë që të gjeni një produkt i cili do t’ju përshtatet më së miri.

Është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni një suplement që përmban përbërës natyralë.

Kështu do të korrni përfitimet shëndetësore që iu duhen dhe të shmangni çdo konservues ose shtesë, që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj./Agroweb


Top Channel

Të Ngjajshme

Pesë përfitimet shëndetësore të ujit, sasia që duhet të pini në ditë

admin

Vetitë e rralla shëndetësore të boronicave shqiptare

admin

Prisni të sillni në jetë një djalë? Ju mund të jeni në rrezik më të lartë të diabetit gestacional

admin

Leave a Comment