October 4, 2023
Portali Shprehja

Vjeshta, koha ideale për të konsumuar midhje! 

Nëse nuk keni ngrënë mjaftueshëm midhje gjatë sezonit të verës, duhet t’i konsumoni patjetër tani.

Vjeshta është një kohë ideale për t’u kënaqur me këto fruta deti, pasi janë më të pasura dhe më të shijshme ndërsa moti bëhet më i freskët.

Midhjet janë një burim proteinash me pak yndyrë dhe kalori, dhe ato janë të pasura me acide yndyrore omega-3. 

Jo vetëm që midhjet e kultivuara janë të disponueshme gjerësisht – ato janë gjithashtu një zgjedhje e qëndrueshme e ushqimeve të detit. “Midhjet ndihmojnë në mbajtjen e mjedisit të shëndetshëm duke hequr papastërtitë nga uji që i rrethon”, tha Joshua Stoll, profesor i asociuar në shkollën detare të Universitetit të Maine.

Midhjet gjithashtu prodhojnë dukshëm më pak emetime të gazeve serrë sesa burimet e tjera të proteinave të kultivuara si viçi, qengji dhe derri, sipas një studimi të fundit.


Top Channel

Të Ngjajshme

Paralajmërimi i ekspertëve: Mos hani kurrë këto katër ushqime, nuk ia vlen të rrezikoni

admin

Si të kujdeseni dhe të pastroni enët e gjakut

admin

10 pije të bëra në shtëpi për të ulur nivelet e kolesterolit të keq në mënyrë natyrale

admin

Leave a Comment