February 1, 2023
Portali Shprehja

Vlejnë qindra miliona dollarë: Këto janë veprat më të shtrenjta të artit të shitura në vitin 2022

Bota e artit është kthyer pak a shumë në rutinën e saj vitin e kaluar.

Pas një depresioni të vogël të ankandeve në epokën e bllokimit të vitit 2020, kur asnjë vepër arti nuk kaloi kufirin e 100 milionë dollarëve, tregu sekondar që atëherë ka rifituar shkëlqimin e tij para pandemisë dhe madje ka gjetur një shkëlqim të ri.

Gjashtë vepra arti këtë vit arritën më shumë se 100 milionë dollarë, duke tejkaluar edhe rekordet e vendosura në vitin 2017, kur Salvator Mundi i Leonardo da Vinçit u shit për 450 milionë dollarë.

Rezultate të shkëlqyera u arritën në nëntor kur koleksioni i bashkëthemeluesit të Microsoft Paul Allen doli në treg. Gjashtë nga dhjetë artefaktet më të shtrenjta të shitura në Christie’s në Nju Jork të kombinuara për më shumë se 1.5 miliardë dollarë, shitja më e shtrenjtë nga një ankand i vetëm ndonjëherë.

Këto piktura arti të shitura për shumat më të larta gjatë vitit 2022:

Shot Sage Blue Marilyn, Andy Warhol – 195,040,000 dollarë

“Les Poseuses”, Georges Serra – 149,240,000 dollarë

“La Montagne Sainte-Victoire”, Paul Cézanne – 137,790,000 dollarë

Verger avec cyprès, Vincent Van Gogh – 117,180,000 dollarë

“Maternité II”, Paul Gauguin – 105,730,000 dollarë

“Birch Forest”, Gustav Klimt – 104,585,000 dollarë

Brendshme e madhe, W11, Lucian Freud – 86,265,000 dollarë

“Fatkeqësia e bardhë”, Andy Warhol – 85,350,500 dollarë

“Untitled (1982)”, Jean-Michel Basquiat – 85,000,000 dollarë

Perandoria e Dritës, René Magritte – 79,243,069 dollarë

 

.

Të Ngjajshme

Vuçiç: Nuk ka afat për miratimin e planit për Kosovën

Përse kur porositim, marrim një gotë ujë me kafen tonë

Sulm nga grupi xhihadist në Idlib, vriten tetë ushtarë sirianë

Leave a Comment