September 22, 2023
Portali Shprehja

Vrima e zezë më e rrezikshmja deri tani – është tre herë më e madhe se dielli dhe askush nuk e di se si është krijuar

Astronomët kanë zbuluar vrimën e zezë më të afërt të njohur me Tokën, vetëm 1600 vite dritë larg.

Shkencëtarët njoftuan sot se kjo vrimë e zezë është 10 herë më masive se Dielli ynë dhe tre herë më afër se vrima e zezë më e afërt e mëparshme, raporton AP.

Rajoni në hapësirë ​​u identifikua duke vëzhguar lëvizjen e yllit të tij shoqërues, i cili rrotullohet rreth vrimës së zezë në afërsisht të njëjtën distancë si Toka rreth Diellit.

Vrima e zezë u zbulua fillimisht nga anija kozmike Gaia e Agjencisë Hapësinore Evropiane, tha Karim El-Badri i Qendrës Harvard-Smithsonian për Astrofizikë.

Ai dhe ekipi i tij iu drejtuan Observatorit Ndërkombëtar Gemini në Hawaii për të konfirmuar gjetjet e tyre.

Studiuesit thonë se nuk janë të sigurt se si u formua vrima e zezë në galaktikën Rruga e Qumështit.

Termi vrimë e zezë në astronomi përfaqëson një objekt, fusha gravitacionale e të cilit është aq e fortë sa asnjë formë materies ose rrezatimi nuk mund të shpëtojë prej tij.

.

Të Ngjajshme

Humbni përqendrimin tuaj? Truku i thjeshtë në 5 minuta që e rikthen atë

Shqipëri: Nga 2024-a, ata që fitojnë para nga TikToku do të paguajnë taksa

Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Leave a Comment