May 16, 2021
Portali Shprehja

Vritet presidenti i Çadit – Iliria News Agency

Idriss Deby, i cili sapo fitoi për herë të pestë zgjedhjet presidenciale në Çad, vdiq gjatë përleshjeve me forcat rebele, njoftoi zëdhënësi ushtarak Azem Bermandoa Agouna. “Presidenti i Republikës, kryetari i Shtetit, shefi Suprem i Forcave të Armatosura, Idriss Deby Itno, mori frymë e fundit në fushën e betejës për të mbrojtur integritetin territorial, raporton ATSh.

Me hidhërim të thellë ne shpallim vdekjen e tij”, njoftoi ky zëdhënës në televizionin shtetëror të Çadit. Deby sapo ishte rizgjedhur në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të zhvilluara më 11 prill duke marrë 79% të votave. Pas tri dekadash në pushtet, ai ishte gati për të marrë një mandat të gjashtë radhazi edhe për gjashtë vite të tjera.

Të Ngjajshme

Bajden biseda telefonike me Abas dhe Netanjahun, çfarë pritet të ndodhë? – Iliria News Agency

admin

Çfarë është Hamas, grupi që sundon Gazën? – Iliria News Agency

admin

Sa i transmetueshëm është varianti indian i Covid-19 që po përhapet në gjithë botën? – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment