October 21, 2021
Portali Shprehja

Vuçiq: BE-ja e SHBA-ja nuk mund të vendosin për armët tona, do të furnizohemi me armatim nga Rusia e Kina

Serbia do të vazhdojë të armatoset me armë ruse e kineze bëri të ditur presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Përgjatë një panairi armësh në kuadër të samitit dy-ditor që shënonte 60-vjetorin e konferencës së parë të Lëvizjes së Shteteve të Painkuadruara, raporton AP.
“Nëse dikush mendon se duhet t’i kërkojmë SHBA’së ose BE’së të vendosin për armët tona, le ta shfuqizojmë shtetin tonë”, tha Vuçiç në panairin e armëve që u zhvillua në të njëjtën kohë me samitin përkujtimor të konferencës së vitit 1961.

“Ne jemi një vend i lirë që dëshiron të frenojë agresione të mundshme,” tha Vuçiç, duke shtuar se Serbia është në “rrugën drejt Bashkimit Evropian, ajo dëshiron bashkëpunim me të gjithë”.

I pari i Serbisë tha se ata mund të blejnë armë me “një çmim të volitshëm” ndaj shteteve respektive.

Të Ngjajshme

Labi i kërkon Albinit ta bëj ministër të Shëndetësisë

admin

Tahiri: E turpshme deklarata e presidentes për vettingun, kjo qeveri nuk ka ide e as formulë për këtë proces

admin

Thaçi dhe të tjerët lejohen që për disa çështje të apelojnë vendimin mbi mocionet që pretendojnë defekte në aktakuzë

admin

Leave a Comment