December 4, 2021
Portali Shprehja

Wembley për rekord historik, Kane paralajmëron Anglinë mbi Shqipërinë! Formacioni i mundshëm i “Tre Luanëve”

Shqipëria kthehet të luajë në Wembley pas disa dekadash dhe e bën këtë gjë në një moment vendimtar sa i përket kualifikueseve të Botërorit Katar 2022…

Kjo sfidë do të shënojë edhe një të dhënë historike për kuqezinjtë, pasi padyshim do të përfaqësojë ndeshjen me më shumë tifozë të pranishëm në stadium.

Tact Watches

Janë shitur të gjitha biletat dhe stadiumi prej 90 mijë vendesh pritet të jetë i mbushur përplot.

Rekordi në stadiumin legjendar është 89974 persona në finalen e Kupës FA në vitin 2008 dhe shifra të përafërta priten edhe për ndeshjen e kuqezinjve, gjithmonë nëse Federata Angleze vendos që të shpërndajë të gjithë biletat që u rezervohen zakonisht sponsorëve apo kompanive me të cilat ka kontrata.

Por gjithsesi, do të jetë padyshim ndeshja me më shumë tifozë në historinë e përfaqësueses shqiptare, e cila deri tani kishte luajtur në stadiume të mëdha, por kurrë me një kapacitet të tillë dhe me një prani të konfirmuar tifozësh kaq të lartë në numër. Shqipëria luajti ndaj Francës në “Stade De France” me 77655 tifozë të pranishëm në vitin 2019 e duket se kjo shifër do të tejkalohet në duelin e të premtes.

Kualifikimi i Anglisë për finalet e Kupës së Botës të vitit të ardhshëm dukej si një formalitet, por dy barazime në tre ndeshjet e fundit kualifikuese të Grupit i kanë rritur rrezikun përpara ndeshjes së së premtes në shtëpi me Shqipërinë.

Skuadrës së Gareth Southgate i duhen katër pikë nga dy ndeshjet e tyre të fundit për të garantuar fitoren e grupit dhe me një ndeshje jashtë fushe kundër San Marinos të hënën nuk është e vështirë.

Megjithatë, me lëndimet dhe sëmundjet që prishin planet e Southgate dhe një Shqipëri në formë që ende kërkon kualifikimin, përballja në Ëembley merr një rëndësi më të madhe…

Anglia ka fituar secilën nga pesë takimet e saj kundër Shqipërisë, por skuadra ballkanike është e treta në renditje, pasi ka bërë 6 pikë ndaj Hungarisë dhe ka humbur ngushtë nga Polonia e vendit të dytë.

Nëse skuadra e Edoardo Rejas arrin një fitore befasuese në Wembley dhe Polonia mund Andorrën, do të linte Anglinë dhe Poloninë të barazojnë pikët përpara ndeshjeve finale të javës së ardhshme…

Edhe në atë skenar, Anglia ka të ngjarë të forcojë mjaftueshëm diferencën e golave kundër San Marinos për të kapërcyer vijën, por momenti është ngadalësuar përfundimisht.

Southgate do të jetë pa mesfushorin Declan Rice dhe me shumë gjasa pa Mason Mount, i cili ka bërë një operacion dentar, ndërsa mbrojtësi Luke Shaë është një dyshim i madh.

“Stërvitja ka qenë e mirë. Ne kemi pasur disa lojtarë që janë dashur të largohen. Nuk është kurrë e thjeshtë, ne thjesht kemi vazhduar me stërvitjen,” tha Southgate.

“Mason duhet të shërohet nga operacioni i tij dentar, ndërsa për Luke (Shaë) duhet të ndjekim udhëzimet mjekësore”

Kishte lajme më të mira në lidhje me Jack Grealish i cili do të jetë i disponueshëm.

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane, i cili shënoi në fitoren 2-0 në Tiranë Shqipërisë në mars, tha se priste një provë të ashpër…

“Është një lojë që duam ta fitojmë. Na duhen katër pikë për t’u kualifikuar, kështu që sa më shpejt të marrim tre pikët në tabelë (për një fitore), aq më mirë,” u tha Kane gazetarëve.

“Ne presim një lojë të vështirë pasi Shqipëria ka ende një shans për t’u kualifikuar. Ata do të sjellin shumë energji dhe pasion, dhe ne duhet të sigurohemi që ta përballojmë atë. Do të jetë një betejë e vështirë.

Ne e dimë se ka ende shumë punë të vështirë dhe do të jemi gati për sfidën”.

.

Të Ngjajshme

“SOS” RAMOS | PSG tani nis të shqetësohet realisht, ndalesa e radhës?

admin

Hetimet mbi Juventusin, Chiellini provokon: Sa herë flitet për ngjyrat bardhezi…

admin

LAJMI I FUNDIT | Lideri i Milanit mbyll sezonin! Goditje e rëndë për kuqezinjtë

admin

Leave a Comment