January 16, 2022
Portali Shprehja

Xhozef: Afrimi i Ramës dhe Vuçiqit nuk është “i shëndetshëm”

“Afrimi mes Edi Ramës dhe Aleksandar Vuçiqit nuk është “i shëndetshëm””, tha Eduard  Xhozef ish-drejtuesi i Qendrës Ndërkombëtare për Kriza dhe profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington.

Tact Watches

Sipas tij, duhet kujtuar se Serbia e Madhe çon në krijimin e Shqipërisë së Madhe dhe anasjelltas dhe se kjo është një dinamikë shumë e rrezikshme dhe po cenohet në Kosovë në lumin Ibër, përcjell INA.

“Por pengesa reale për rritjen ekonomike në rajon është e natyrës politike.  Nëse kjo nismë do të ishte kaq e mirë dhe do të ishte vetëm për të fituar para, Mali i Zi, Kosova dhe BiH do t’i bashkoheshin ‘Ballkanit të Hapur’”, tha Xhozef, i cili ka marrë pjesë në misionet ndërkombëtare në BiH, Kosovë dhe Maqedoninë veriore.

Sipas tij, Vuçiq e përfaqëson Serbinë si partner kyç perëndimor në rajon, edhe pse nuk është.

“Në fakt, është një faktor destabilizues. Nuk mund të jesh partner i Perëndimit dhe në të njëjtën kohë të promovosh “botën serbe”, sepse këto dy gjëra janë të papajtueshme.  Nuk mund të jesh partner perëndimor ndërkohë që promovon Xi Jinping dhe Vladimir Putin Rusinë”, thekson profesori amerikan.

Ai shton se Serbia nuk mund të jetë një kandidate reale për anëtarësim në BE, ndërsa partneri më i afërt i saj është Hungaria me një regjim joliberal që cenon vlerat dhe integritetin e bllokut evropian.

Sipas tij, Perëndimi e toleron këtë sjellje të Serbisë për shkak të ndikimit të saj në Kosovë, sepse pesë anëtarë të BE-së, katër prej të cilave janë në NATO, nuk e njohin Kosovën.

“Nëse këto katër vende (Spanja, Greqia, Rumania dhe Sllovakia) e njohin Kosovën, Serbia do të mbetet pa këtë instrument,” tha Xhozef, duke shtuar se shumë nga këto vlerësime gjenden në një raport të ardhshëm nga ekspertë nga Serbia, Kosova dhe BE. anëtarë që nuk e njohin Kosovën.(INA)

Të Ngjajshme

Me autobusa e vetura qindra serbë të Kosovës ja mësynë drejt Serbisë për të votuar në referendum

admin

Erdogan: Turqia e sheh Shqipërinë edhe si mike edhe si aleate të natyrshme

admin

Rada Trajkoviq: Ivanoviqi u vra, Veselinoviqi dhe Radoiçiqi u bënë milionerë

admin

Leave a Comment