May 21, 2022
Portali Shprehja

Ylli i Liverpool thyen rekordin e Drogba, barazohet me Lampard në Ligën e Kampionëve

Sadio Mane ka barazuar rekordin e Frank Lampard si lojtari me më shumë gola në fazën eliminatore të Champions League për një ekip anglez. “Lojtari Afrikan i Vitit” në fuqi ishte ndër golashënuesit e ndeshjes së mbrëmshme, ku Liverpool siguroi një fitore me përmbysje 3-2 ndaj Villarrealit, në gjysmëfinalen e kthimit.

Pavarësisht se “Nëndetësja e Verdhë” kryesonte 2-0 në pjesën e parë, ajo nuk arriti dot në finale, pasi skuadra e Premier League shënoi tre gola në 45 minutat e dyta përmes Fabinho, Luis Diaz dhe ndërkombëtarit senegalez.

Tact Watches

Goli i Mane gjithashtu e pa atë të kapërcente Didier Drogba për t’u bërë golashënuesi më i mirë afrikan në fazën eliminatore të Champions-it me 15 gola. Ish-lojtari anglez, Lampard, e arriti atë moment historik gjatë karrierës së tij të mbushur me trofe te Chelsea, midis viteve 2001 dhe 2014.

Nëse fituesi i Kupës së Kombeve Afrikane gjen rrjetën në finalen në “Stade de France”, atëherë 30-vjeçari do të eklipsonte rekordin e anglezit. Krahas Salah dhe Ibrahima Konate, Mane ishte në aksion nga fillimi deri në fund kundër skuadrës së Unai Emery.

Salah, i cili tani nuk ka arritur të shënojë në katër ndeshjet e tij të fundit në kompeticionet evropiane, mund të përballet me Drogba dhe Sergio Aguero nëse realizon “hat-trick” në finalen e 28 majit.

Siç qëndrojnë gjërat, egjiptiani është vetëm tre hapa mbrapa nga Drogba dhe Aguero për numrin më të madh të golave ​​të shënuar në Champions League me një skuadër angleze (36 gola secili). Hera e fundit që ai gjeti kuadratin në Evropë ishte kundër Interit, më 16 shkurt, në 16-she, kur lojtarët e Jurgen Klopp siguruan fitoren 2-0 si mysafirë në Itali.

Nëse ai i vendos vetes objektiva dhe asiston objektiva çdo sezon, Salah i tha uebsajtit të Liverpool-it: “Gjithmonë. Para se të fillojë sezoni i ri e di se çfarë dua individualisht dhe kolektivisht, me siguri.

Kolektivi është gjëja më e rëndësishme dhe objektivi i parë edhe për sezonin. Kam pritshmëri të mëdha për veten time. Sinqerisht, nuk e kam thënë kurrë më parë, por para se të fillonte sezoni, thoja: “OK, do të luaj për 40 gola në sezon dhe 10 apo 15 asiste”.

Liverpool tani ka arritur në finalen e 10-të të Kupës Evropiane/Ligës së Kampionëve, skuadra e katërt që e bën këtë. Më shumë finale kanë Real Madridi (16), Bayern Munich (11) dhe Milani (11).

.

Të Ngjajshme

E ardhmja e Perisic, mes Juventusit dhe Interit futet një klub tjetër!

admin

E BUJSHME | Perez sapo ka hyrë në dhomat e zhveshjes ka njoftuar ekipin mbi vendimin e Mbappe

admin

Roma largon fantazmat dhe siguron Europa League, sido që të shkojë në Tiranë! Verdiktet

admin

Leave a Comment