May 28, 2023
Portali Shprehja

Ylli zikaltër bëhet bardhezi nga 1 korriku: goditje befasuese

Juventusi po përjeton një sezon shumë të komplikuar, duke u përballur me ulje-ngritje të vazhdueshme. Dëmtimet dhe çështjet ligjore kanë ndikuar shumë në sezonin e klubit të Allegrit dhe gjërat nuk kanë përfunduar ende.

Megjithatë, në mes është Europa League. Atje, gjithçka varet nga lojtarët dhe të enjten, Ramón Sánchez Pizjuán i Sevillas do të jetë pengesa e fundit drejt finales.

Në Coppa Italia gjërat shkuan keq dhe kampionati nuk ishte kurrë i arritshëm për bardhezinjtë. Napoli krijoi një hendek të madh menjëherë dhe Juve pati shumë pak mundësi.

Megjithatë, ngritja në klasifikim dhe rruga europiane mund ta bëjnë sezonin 2022/23 të paharrueshëm për tifozët e Zonjës së Vjetër. Megjithatë, e ardhmja do të varet nga mënyra si do të mbyllet ky sezon i bardhezinjve.

Kualifikimi në Champions League është thelbësor për klubin e Juventusit, si për të mbajtur emrat e mëdhenj në skuadër dhe për të tërhequr blerje të reja. Pa Europë, skuadra e Juventusit mund të detyrohet të shesë.

Juve nuk ndalet dhe mendon për merkaton, në veçanti klubi është gati të synojë një goditje të dyfishtë. Për drejtuesit, emri më i nxehtë është drejtori sportiv aktual i Napolit Cristiano Giuntoli, protagonist dhe autor kryesor në mrekullinë e skuadrës së Spalletti-t.

Pas tetë vitesh, ish-futbollisti mund të vendosë të pranojë një sfidë të re dhe të transferohet në Torino. Por kujdes, sepse Giuntoli ka edhe admirues nga klube jashtë Italisë. Nëse do të kalonte te bardhezinjtë do të sillte me vete edhe një nga të preferuarit e tij me torinezët që kanë gati 40 milionë euro.

Futbollisti në fjalë është Teun Koopmeiners, një mesfushor shumë i fortë në pronësi të Atalantas por që tashmë në të kaluarën ishte shumë pranë klubit napolitan. Giuntoli e ndjek holandezin prej disa kohësh dhe lojtari i datëlindjes 98-ës do të ishte një prioritet për klubin e Juventusit.

Tani do të ishte i njëjti drejtor sportiv që ka punuar me De Laurentiis-in për vite me radhë, që do të provonte ta merrte Koopmeiners, gjithashtu protagonist në kombëtare dhe yll i Atalantës me 56 paraqitje dhe 11 gola në Serie A.

E me Atalantën, djaloshi nga Castricum ka luajtur edhe në Champions League sezonin e kaluar. Duke qenë se ka marrë pjesë edhe me AZ, paraqitjet e tij në kompeticionet europiane janë tashmë 7, pavarësisht se bëhet fjalë për një njëzet e pesë vjeçar.

Juve, gjithmonë nëse do të mund të marrin pjesë në kompeticionet europiane, do të hidhet në sulm yllin e Serisë A dhe Koop do të ishte një përforcim cilësor për Allegrin.

.

Të Ngjajshme

Super Hysaj, Lazio fiton në minutën fundit pas gafës (Video)

admin

Cili klub fiton më shumë nga sponsorët? Ja 10 vendet e para

admin

Di Maria zbulon lojtarin më befasues të Juves dhe atë më argëtuesin

admin

Leave a Comment