September 29, 2023
Portali Shprehja

Zbulohet aplikacioni Android që regjistron përdoruesit, nëse e keni – fshijeni

Ekspertët sllovakë nga kompania e sigurisë ESET kanë paralajmëruar përdoruesit se një aplikacion për regjistrimin e ekranit, i cili përndryshe ka kaluar të gjitha kontrollet e sigurisë së Google, është bërë një nga ato që nuk dëshironi në pajisjen tuaj pas përditësimit të tij.

Një aplikacion për regjistrimin e ekranit për pajisjet Android i quajtur iRecorder Screen Recorder u shfaq në Google Store si një tjetër në serinë për këtë qëllim, por gati një vit pasi u publikua, ai është bërë një nga ata që janë jashtëzakonisht të rrezikshëm për përdoruesit.

Ai u shfaq për herë të parë në shtator 2021, por pas një përditësimi filloi të regjistronte një minutë audio çdo 15 minuta dhe t’i transmetonte ato regjistrime përmes një lidhje të koduar me serverin e zhvilluesit. I gjithë incidenti u dokumentua në një postim në blog nga Lucas Stefanko, një ekspert në Sigurinë thelbësore kundër kërcënimeve në zhvillim (ESET).

Stefanko tha në postim se aplikacioni u përditësua në gusht 2022 për të përfshirë kodin keqdashës “bazuar në AhMyth Android RAT me burim të hapur (Remote Access Trojan).

Aplikacioni kishte deri në 50,000 shkarkime në kohën e raportimit dhe u hoq nga Play Store. Stefanko shtoi se aplikacionet me AhMyth të integruar kanë kaluar më parë filtrat e Google.

Ata që përpiqen t’ju mashtrojnë në një farë mënyre, vjedhin të dhënat tuaja personale, etj., nuk janë të rinj në dyqanet e Apple ose Google, dhe regjistrimi mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm – ndonjëherë ata kanë çmime grabitqare abonimi dhe shumë komente të rreme për të rritur dukshmërinë e tyre në ato platforma.

Në postimin në blog, Stefanko vë në dukje problemin me aplikacione të tilla krejtësisht të ligjshme që, pasi i përdorni për një kohë, duke përdorur lejet që u keni dhënë më parë, përmirësohen për t’u bërë keqdashëse, njësoj si iRecorder Screen Recorder.

Google thotë se po punon për përditësime që do t’ju bëjnë të ditur përmes njoftimeve mujore se cilat aplikacione kanë ndryshuar praktikat e tyre të ndarjes së të dhënave dhe kur, me kusht që ta zbulojnë atë, natyrisht.

.

Të Ngjajshme

Sveçla: Po hetohet përfshirja e mundshme e Rusisë në sulmin në Banjskë

A mund të ndikojë shtatzënia në shëndetin kardiovaskular?

Akullnajat e Zvicrës në dy vitet e fundit janë shkrirë me 10 për qind

Leave a Comment