June 5, 2023
Portali Shprehja

Zbulohet vila luksoze e Putinit në Finlandë: Gazetarët hynë brenda dhe gjetën një kuti misterioze

Presidenti rus Vladimir Putin zotëron një vilë luksoze peshkimi në Finlandë, por nuk ka gjasa ta përdorë ndonjëherë atë.

Shtëpia verore e braktisur ndodhet në bregun e liqenit Saimaa në Finlandën Juglindore, dhe është ndërtuar për Putin nga miku i tij i ngushtë dhe për të janë shpenzuar rreth 3.2 milionë dollarë, shkruan media e pavarur ruse Insider.

Vila trekatëshe ka një ashensor, një bodrum vere, një garazh nëntokësor, një sauna, një pishinë private, një dhomë bilardo, një zyrë dhe tetë tualete, shkruan Insajderi me një prezantim të planit të ndërtesës madhështore. Por, vila nuk u përfundua kurrë, thotë gazetari i Insajderit Sergej Kanev.

Në videon e publikuar të enjten, Kanev hyn në shtëpinë e braktisur nga një derë e hapur. Brendësia është e mbushur me skela, materiale ndërtimi, pllaka, shkallë, sende të bardha dhe mobilje banjo. Gjithçka duket sikur punëtorët sapo janë larguar nga kantieri.

Gazetari ka hasur edhe në një kuti misterioze në të cilën në rusisht është shkruar: “Mos i prekni këto kuti pa lejen time”.

Ndërtimi i vilës ishte plot probleme dhe zejtarët ndërroheshin vazhdimisht, pasi u larguan për shkak të pagave të papaguara dhe më pas ekipet e tjera duhej të prisnin. Disa punëtorë madje refuzuan të punonin në shtëpi.

Ndërtimi i vilës u financua nga miku i vjetër i Putinit nga Universiteti Shtetëror i Leningradit, Viktor Kmarin, i cili tani lobon për liderin rus. Gjatë studimeve, ata shkonin së bashku në festa dhe ishin partnerë në mundje.

Sipas Forbes, Kmarin tani është CEO i kompanisë më të madhe hidroenergjetike të Rusisë dhe është i martuar me kushëririn e Putinit.

Kmarin ndërtoi vilën luksoze në Finlandë në mënyrë që Putini të kalonte më shumë kohë me të. Ndërtesa kryesore kushtoi rreth 541,000 dollarë, shtëpia e sigurimit 216,000 dollarë, materialet e ndërtimit kushtojnë 432,000 dollarë dhe ka ura të ndryshme prej druri, vendkalime dhe një shtëpi peshkatari që dekorojnë zonën.

Nuk dihet se kur ka nisur ndërtimi, por duhet të ketë qenë para vitit 2017.

Gjegjësisht, atëherë Putin vizitoi Finlandën për herë të fundit dhe u takua me presidentin finlandez Sauli Niinisto në qytetin e afërt Savonlina.

Gjatë takimit të Putinit me presidentin finlandez, Kmarin erdhi në vilë dhe u tha zotërinjve të ndalonin punën sepse Putini nuk është më i interesuar të peshkojë në Finlandë, transmeton Insajderi, duke cituar burime nga shërbimi i sigurisë ruse. Kmarin më vonë praktikisht e fshiu shtëpinë sepse nuk gjeti blerës për të.

.

Të Ngjajshme

Escobar: Kurti të largojë policinë nga veriu! Urgjentisht të nis puna për Asociacionin

Një ari ka hyrë në furrë, ka trembur punonjësit dhe ka ngrënë 60 ëmbëlsira

26 vjet pas vdekjes së tij, Tupac merr një yll në Hollywood Walk of Fame

Leave a Comment