November 29, 2020
Portali Shprehja

Zbuloni si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt ndikon në çlirimin e disa substancave që ngjallin ndjenja të mira dhe emocione pozitive. Studiuesit e Universitetit të Misurit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin të interesuar të zbulonin ndikimin e vaktit të parë të ditës në mirëqenien e njeriut. Në studimin e tyre, ata u përqendruan tek gratë dhe vajzat, me qëllimin për të kuptuar se si mëngjesi ndikon në planet e tyre për mirëmbajtjen e peshës.

Gjetjet e studimit zbuluan se një vakt i pasur me proteina nxit shpërthimin e ndjesisë së shpërblimit. Kjo do të thotë se njeriu kupton që duke ngrënë mëngjesin do të shpërblehet më vonë gjatë ditës por edhe në vazhdim. Shpërblimi vjen në formën e ushqyerjes së shëndetshme dhe si pasojë një peshe më të mirë trupore në një periudhë më të gjatë kohore. Nga ana tjetër, njerëzit që nuk janë të rregullt në vaktet e tyre, kanë nivele më të ulëta të dopaminës në tru. Kjo nënkupton se gjasat që ata ta teprojnë me ushqimin gjatë ditës janë më të larta. Më poshtë do të gjeni një listë me produktet më të pasura me proteinë.

Kosi
Nëse doni që t’i shtoni më shumë proteinë dietës suaj, duhet të konsumoni më shumë kos. Për një racion kos, mund të merrni 12 deri në 20 gram proteina.

Veza e Zier
Veza e zier është shumë e pasur me proteinë por edhe me vitaminë D dhe B12. Një kokërr vezë ofron rreth 77 kalori.

Tërshërë
Thjesht hidhini ujë të ngrohtë, përzijeni dhe ja ku keni një pjatë të ngrohtë me proteina që shkon nga 150 në 200 kalori për racion.

Fasule
Sipas të dhënave, fasulet së bashku me bizelet dhe bishtajore të tjera janë burimi më i mirë i proteinës. Për më tepër ato kanë një nivel të lartë fibre dhe të ulët yndyrnash.

Bajamet
Bajamet kanë nivel të mirë proteine dhe mendohet se ulin dhe sëmundjet kardiovaskolare. Në vetëm ditë ju do të mund të merrni dozën e duhur të proteinës së shëndetshme.

Qiqra të Pjekur
Një grusht me qiqra të pjekura kanë rreth 120 kalori dhe rreth 5 gram proteinë dhe fibra. Qiqrat hyjnë tek familja e bishtajoreve dhe njihen për nivelin proteinik dhe ushqyes.

Gjiza
Gjiza ka 3 gram më shumë proteinë se kosi dhe është vetëm 110 kalori, plus 125 miligramë kalcium. Ky mineral është shumë i domosdoshëm për kockat tona./AgroWeb


Top Channel

Të Ngjajshme

Magnezi dhe kalciumi për shëndetin e mirë/ Dozat e sakta dhe ushqimet ku gjenden

admin

4 frutat që duhet të hani patjetër kundër kolesterolit

admin

Njihuni me perimet që largojnë fryrjen e stomakut

admin

Leave a Comment