November 26, 2022
Portali Shprehja

Zelensky: Problemet me furnizimin me energji janë më të mëdha në Kiev dhe rreth tij

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë në fjalimin e tij të natës se problemet e furnizimit me energji në vend ishin më të këqijat në dhe rreth Kievit, si dhe në gjashtë rajone të tjera, duke shtuar se puna po vazhdon për të stabilizuar situatën.

Ministria e Energjisë e vendit tha të shtunën se furnizimet me energji elektrike ishin nën kontroll, pavarësisht nga një seri sulmesh ruse në infrastrukturën gjeneruese të energjisë dhe nuk kishte nevojë për panik.

Më vete, kreu i DTEK, kompania më e madhe private e energjisë në vend, tha se nuk kishte nevojë që njerëzit të largoheshin nga Ukraina për të lehtësuar problemin e energjisë.

Sulmet me raketa ruse kanë gjymtuar pothuajse gjysmën e sistemit energjetik të Ukrainës dhe autoritetet e Kievit thanë të premten se një mbyllje e plotë e rrjetit energjetik të kryeqytetit ishte e mundur.

.

Të Ngjajshme

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

KATAR/ Shpërthen zjarri pranë stadiumit ku do të luhet Argjentinë-Meksikë

Policia serbe largon migrantët nga rreziku pas të shtënave në kufi me Hungarinë

Leave a Comment