September 28, 2022
Portali Shprehja

Zelensky: Rusët kanë humbur pesë herë më shumë ushtarë se ukrainasit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se ushtria ruse humbi pesë herë më shumë ushtarë se Forcat e Armatosura të Ukrainës. Ai publikoi gjithashtu viktimat ditore të ushtrisë ukrainase, të cilat, tha ai, nuk ishin plotësisht të sakta.

“Ne kemi një vlerësim të viktimave në ditë. Megjithatë, nuk është i saktë. Vlerësohet se vriten 50 njerëz në ditë. Megjithatë, këto nuk janë shifra të sakta, sepse nuk e dimë saktësisht se sa ushtarë dhe civilë kanë mbetur në këtë territor.Ushtria ukrainase pati pesë herë më pak humbje nga rusët”, tha Zelensky.

I pari i shtetit ukrainas shtoi se qëndrimi i ushtrisë ukrainase është të mos publikojë numrin e saktë të ushtarëve ukrainas të vdekur dhe të plagosur.

“Problemi kryesor janë të dhënat e sakta. Unë kam informacione që marr dhe që ma dërgojnë. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm me numrat, sepse flasim për jetë njerëzish”, beson Zelensky.

Ndryshe, Ukraina ka çliruar sot edhe disa vendbanime në rajonin e Donetskut.

.

Të Ngjajshme

63 të infektuar me koronavirus dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbahet seminari ndërkombëtar i albanologjisë në UT

admin

Aksident i rëndë në magjistralen Gostivar-Kërçovë, vetura bie në humnerë dhe merr flakë

admin

Leave a Comment