January 30, 2023
Portali Shprehja

Zelensky sanksionon biznesmenin ukrainas dhe disa priftërinj që kishin lidhje me Kishën Ruse

Presidenti Volodymyr Zelesnyi ka sanksionuar një nga biznesmenët më të pasur të Ukrainës dhe nëntë priftërinjtë e lartë të lidhur me Kishën Ortodokse Ruse, duke ngrirë asetet e tyre për pesë vjet.

Vendimi ishte një nga të fundit në një seri lëvizjesh të Kievit kundër Kishës Ortodokse Ruse, e cila ka shprehur mbështetjen e saj për presidentin rus Vladimir Putin pothuajse që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Një dekret i postuar në faqen e internetit të presidentit ukrainas të martën vonë tha se sanksionet ishin vendosur ndaj Vadim Novinsky, pasuria e të cilit para luftës vlerësohej midis 1.3 miliardë dhe 3.5 miliardë dollarë, sipas edicionit ukrainas të revistës Forbes. Nowinski, i cili tani besohet të jetë në Gjermani, ka interesa biznesi në sektorët e energjisë dhe çelikut.

Ai gjithashtu mban titullin kishtar të dhjakut dhe ka financuar degën pro-Moskë të Kishës Ortodokse të Ukrainës për shumë vite, sipas mediave ukrainase.

Lista e sanksioneve përfshin gjithashtu Pavel Lebed, famullitarin e manastirit Laura në Kiev-Petserk, dhe klerikë të tjerë të lartë nga degët rajonale të kishës në lindje dhe jug – ku ndodhen frontet e rëndësishme të luftës – si dhe në Krimea, e cila u pushtua dhe u aneksua nga Rusia në 2014.

Nowinski dhe priftërinjtë nuk mund të kontaktoheshin menjëherë për koment. Zelensky dhe ekipi i tij kanë marrë masa të ashpra kundër shumë përfaqësuesve të seksionit pro-Moskë të Kishës Ortodokse të Ukrainës, duke i akuzuar ata për mbështetje të ‘gjenocidit’ nën maskën e fesë.

.

Të Ngjajshme

Vazhdon mësimi online në Strugë, Inspektorati i arsimit prej nesër në teren

Shkarkohet Danella Arsovska, nuk është më kryetare e BNJV-së

Finlanda shpresa të anëtarësohet në NATO së bashku me Suedinë

Leave a Comment